Többnyire csonka családokból származnak az agresszív diákok
A Teljes és csonka család a középiskolások aszociális viselkedése és az agresszió viszonylatában címmel, Alojz Nociar, Jana Hamade és Ján Luha által készített felmérés eredményei szerint sokkal több agresszor található a fiúk, mint a lányok között. „A zaklatás egyre gyakoribb előfordulásával együtt egyre érzékenyebb problémává vált az iskolai és az iskolán kívüli aszociális viselkedés" – fejtette ki Nociar.
Azt is elmondta: a felmérésekből kiderült, hogy a diákok úgy szóban, mint fizikailag egyre gyakrabban bántalmazzák a pedagógusokat. Nociar szerint 2003-tól kezdve a fiúk aszociális és agresszív viselkedése folyamatosan növekvő tendenciát mutat. „Az agresszivitás az alapiskolákban jóval nagyobb mértékű" – tette hozzá. Elmondása szerint az alapiskolákban a legnagyobb problémát a 15-16 éves diákok jelentik, akik még a koruk ellenére sem kerültek középiskolába.
A középiskolások esetében az agresszív viselkedés gyakorisága az iskolatípustól függően változik. A felmérés során bebizonyosodott, hogy az agresszió legkisebb mértékben a gimnáziumokban fordult elő. „Az aszociális vagy agresszív viselkedés az iskolatípustól függően, a gimnáziumoktól a szaktanintézetekig haladva változott” – fejtette ki Nociar, hozzátéve: a legtöbb agresszor éppen a szaktanintézetekben volt, ám agresszív diákok az ipariskolákban is előfordultak. Ugyanez volt érvényes a lányok esetében is.
Az agresszív gyerekek közös nevezője a családi viszonyokban gyökeredzik. „A család teljessége jelentős változó. Az aszociális viselkedés és az agresszió főként a csonka és a megváltozott viszonyok között élő családokban volt jelen” – mondta el Nociar, hozzátéve, hogy a teljes családokból származó diákok esetében kedvezőbb eredmények születtek.
A teljes családok száma 1995-tól kezdve (83,1 százalék) folyamatosan csökkent, míg 2015-ben csak 71,6 százalékot ért el.