Több százan töltötték a szabadban az éjszakát a görög-macedón határon
Az Iránból, Pakisztánból és Bangladesből érkezők elutasítottak mindenféle segítséget, valamint az élelmet és a vizet is. Nem akarnak visszamenni Görögországba, hanem Nyugat-Európa felé folytatnák útjukat Macedónián és Szerbián keresztül. Egyre több autóbusz érkezik azonban a határ görög oldalán fekvő Idomenibe, vasárnap várhatóan hétezer ember ér ide, a macedón hatóságok azonban csütörtök óta csak azokat a szíriai, iraki vagy afgán állampolgárokat engedik be az országba, akik már rendelkeznek korábban, Görögországban kiállított regisztrációs papírokkal.
Egy iráni férfi szombaton öngyilkossággal fenyegetőzött, ha nem mehet tovább, a helyi rendőrség azonban időben közbelépett.
A határ macedón oldalán, Gyevgyelijánál pedig mintegy ezer migráns feküdt és ült a sínekre, ezzel akadályozta meg a Szalonikiből Szkopjéba tartó vonat indulását. Sokan Angela Merkel német kancellár nevét skandálták, azt kérve, hogy segítsen nekik.
A szerbiai közszolgálati televízió (RTS) helyszínen tartózkodó tudósítója elmondta, hogy megerősítették a rendőri jelenlétet, és páncélozott járművekkel is védik a határt azoktól, akik illegálisan akarnának Görögországból Macedóniába jutni. Az utóbbi 24 órában háromezer migráns lépett be Macedóniába.
A szigorú ellenőrzések mellett az egyre hidegebb időjárás, az egyre több balkáni országot elérő havazás nehezíti a migránsok mozgását.
Olaszország attól tart, hogy a Balkánról Olaszország felé indulhat el a migránsok áradata
Ha a közép-kelet-európai országok lezárják határaikat, a Balkánon keresztül vonuló bevándorlók tömege Olaszország irányába fordulhatna - figyelmeztetett az olasz parlament nemzetbiztonsági bizottsága.
A bizottság állásfoglalása szerint ha Magyarországon, majd Horvátországban kerítést építenek, a migránsok áradata elkerülhetetlenül déli irányba mozdul el: Olaszország északkeleti térsége felé. A bizottsági értékelést a La Repubblica olasz balközép napilap ismertette vasárnap.
Az újságnak nyilatkozó Francesco Ferrara a Baloldal Környezet Szabadság politikusa elmondta, hogyaz olasz titkosszolgálatok kiemelt figyelemmel kísérik a balkáni folyosón zajló mozgást. Ferrara úgy vélte, hogy az Európai Unió felé menetelő migránsok következő európai kapuként az északkelet-olaszországi határt választhatnák.
A Szlovéniával közös határszakasz ellenőrzését, amely nincsen messze Horvátországtól sem, Olaszország már szeptembertől megerősítette a szlovén titkosszolgálatokkal is szorosan együttműködve.