Több száz migráns indult meg gyalog a macedón határ felé

A migránsoknak állítólag elegük lett a napok, sőt hetek óta tartó várakozásból, és úgy döntöttek, megpróbálnak átjutni a határon állított kerítésen, ha pedig ez nem sikerül, megkerülik azt. Az al-Dzsazíra tudósítója úgy értesült, hogy a határon található, az idomeni tárbortól mintegy 5-6 kilométerre fekvő folyókon próbálnak meg átgázolni a bevándorlók, ám az esőzések miatt kialakult sártenger és a járhatatlanná vált utak nehezítik haladásukat.
Három migráns folyóba fulladt a macedón-görög határon
Három afganisztáni migráns fulladt meg a macedón-görög határon fekvő Gyevgyelijánál hétfő hajnalban - számolt be a media.mk macedón hírportál az ország válságközpontjának tájékoztatására hivatkozva.
A feltételezések szerint a két férfi és egy nő illegálisan próbált meg átjutni Görögországból Macedóniába a Vardar egyik mellékágán keresztül, ám az esőzések miatt megduzzadt folyó valószínűleg elsodorta őket. A folyóból 23 embert mentettek ki élve. Macedónia megnövelte a határon szolgálatot teljesítő fegyveres erők létszámát.
A múlt héten a nyugat-balkáni útvonalon található országok fokozatosan lezárták határaikat a migránsok előtt, és Macedónia is csak azokat engedi be, akik a jogszabályoknak megfelelően útlevéllel és vízummal rendelkeznek vagy ott akarnak menedéket kérni.
A görög oldalon, a határnál tizenkétezren reménykednek továbbra is abban, hogy újra megnyílik előttük a határ és továbbmehetnek Nyugat-Európa felé, Görögországban pedig összesen jelenleg 44 ezren vannak, miközben 31 ezer férőhely van a görögországi menekültszállásokon.
Görögország eszközöket kap segítségül az unió tagállamaitól
A migránsok ellátása érdekében további - különféle eszközökből álló - segélyt kap Görögország az unió polgári védelmi mechanizmus (EUCPM) elnevezésű gyorssegélye keretében. A héten több tagország mellett várhatóan Magyarország is felajánlást tesz - közölte Margarítisz Szkínász, az Európai Bizottság (EB) vezető szóvivője hétfőn sajtótájékoztatón.
Görögországnak a mechanizmus december 3-i aktiválása óta az unió országai és Norvégia 87 ezer eszközt juttattak, köztük gyógyszereket, matracokat, sátrakat és ágyakat.
Margarítisz Szkínász arról tájékoztatott, hogy a hétvégén Hollandia 12 kisbuszt és 90 generátort, az Egyesült Királyság ezernél is több sátrat, Franciaország 4 tisztálkodásra és 12 szállásra alkalmas konténert ajánlott fel, továbbá 5 ezer vizeskannát.
Luxemburg hétfői felajánlása szerint 30 generátort, 750 ágyat matraccal, 300 széket, 1000 vizeskannát, 5000 párnát és 500 emeletes ágyat juttat el a rászoruló görög területekre - mondta el a szóvivő. Hozzátette: a héten további kiegészítő felajánlások várhatók Magyarországtól, Ausztriától, Németországtól és más uniós tagállamoktól is.
Hrisztosz Sztilianidesz, az EB humanitárius segítségnyújtásért és válságkezelésért felelős tagja közölte: a polgári védelmi mechanizmus keretében tett jelentős felajánlások az európai szolidaritás bizonyítékai.
Az uniós polgári védelmi mechanizmus a katasztrófahelyzetek kezelését hivatott támogatni. Segítséget nem csak a részes államok, hanem a világ bármely országa kérhet rajta keresztül. Athén tavaly december 3-án kérte először az Európai Unió segítségét a polgári védelmi mechanizmuson keresztül az országot érintő migrációs válsággal kapcsolatban.
A migrációs krízishelyzet miatt Görögország február 29-én másodszor aktiválta az Európai Unió polgári védelmi mechanizmusát. Magyarország március 8-án ajánlott fel Görögországnak ezer alumíniumvázas tábori ágyat. A felajánlást a görög hatóságok el is fogadták. A segélyszállítmány Románián és Bulgárián keresztül jut el Görögországba, az ottani katasztrófavédelem athéni központi raktárába, ahol döntenek majd végleges felhasználási helyéről.
