Több száz migráns indult gyalog Belgrádból a magyar határ felé

A bevándorlók azt mondják: azért jönnek, hogy a határzár és a szigorú szabály ellen tiltakozzanak. Egyikük szerint 3-4 napig akarnak majd éhségsztrájkolni a magyar határnál - tette hozzá a M1-en bejelentkező egyik tudósító.
Eredetileg mintegy 300-400, főleg afganisztáni és pakisztáni migráns indult útnak péntek délután Belgrádból a magyar határ felé gyalog, abban a reményben, hogy ha odaérnek, továbbmehetnek Nyugat-Európa felé. Útjukat Belgrád külvárosában a rendőrök biztosították.
A migránsok beértek Hajdújárásra. Nagyon elszántak, nem akarnak visszafordulni, bíznak abban, hogy a tömeg nyomására a magyar hatóságok megnyitják a határt. Valamennyien Ausztriába és Németországba készülnek - mondta el az M1 tudósítója vasárnap délelőtt.
A szerbiai menekültügyi főbiztosság vasárnap délelőtti közlése szerint a menetben haladó migránsok közül előzőleg többen is feladták az összesen mintegy 200 kilométeres gyalogút megtételét, voltak akik egyáltalán nem folytatták útjukat, 124-en pedig az éjszaka vonattal indultak el a táv felénél található Újvidékről a magyar határ közelében fekvő Szabadkára.
A főbiztosság tájékoztatása szerint 33-an busszal folytatták útjukat Szabadkára, 64-en pedig a közép-szerbiai Bogovadja befogadóközpontjába utaztak.
A szerb-magyar határon jelenleg körülbelül 865 migráns tartózkodik, 650-en a Horgos-Röszke átkelő közelében, 215-en pedig a Kelebia-Tompa átkelőnél.
Bakondi: intenzív nyomás alatt tartják a migránsok a magyar-szerb határt
A magyar miniszterelnök belbiztonsági főtanácsadója, Bakondi György elmondta: bár a "klasszikus balkáni útvonal" lezárult a migrációban, az embercsempészek újakat kerestek, így a magyar-szerb határra két irányból is érkeznek illegális bevándorlók: egyrészt Törökország és Bulgária, másrészt Macedónia felől.
A magyar hatóságok a határsértők intenzív mozgását tapasztalták, idén már majdnem 18 ezren kísérelték meg illegálisan átlépni a magyar-szerb határt - hangsúlyozta.
Bakondi György felidézte, hogy július 5-én úgynevezett mélységi határőrizetet vezettek be. Azokat az elfogott migránsokat, akikre nem tudnak bűncselekményt bizonyítani, visszakísérik a kerítésen található kapukig, és útbaigazítják a legközelebbi tranzitzóna felé.
Azóta mintegy 2800 határátlépési kísérlet történt, ebből nagyjából 1700-at megakadályoztak, vagyis körülbelül 1100 embert kísértek vissza. Õk jelenleg a kerítésen kívül várakoznak embercsempészekre, illetve arra, hogy menekültkérelmet nyújthassanak be - mondta.
Bakondi György hangsúlyozta, hogy a nizzai terrortámadás és a müncheni lövöldözés után elemezték Magyarország fenyegetettségét, és arra jutottak, hogy ezek az események nem veszélyeztetik közvetlenül a belbiztonságot, így nem szükséges a terrorkészültség emelése. Ugyanakkor a magyar hatóságok továbbra is intenzíven együttműködnek a nemzetközi szervezetekkel - tette hozzá.
A belbiztonsági főtanácsadó felidézte: a magyar álláspont még mindig az, hogy az ellenőrzés nélküli, tömeges illegális migrációt nem kezelni és mérsékelni kell, hanem meg kell állítani, amire a kormányzat többször komoly javaslatokat is tett.
Majdnem kétmillió migráns áramlott be az Európai Unióba, ami komoly válsághelyzetet okozott. Ennek ellenére az uniós vezetők továbbra is a menekültek szétosztásában gondolkodnak, sőt a jelenlegi elképzelések még a korábbiaknál is jobban szűkítenék a nemzetállamok hatáskörét, ami a magyar kormány számára elfogadhatatlan - hangsúlyozta Bakondi György.
