Több száz erdélyi település maradhat magyar oktatás nélkül
A kutatás eredményeit Magyari Tivadar, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) oktatási főtitkárhelyettese ismertette Marosvásárhelyen, a szövetség helyi és megyei szervezete által előkészített, Értékeinkre építünk című konferencia oktatáspolitikai szekcióülésén.
Magyari Tivadar elmondta, hogy a veszélyeztetett települések száma a 235-nél is nagyobb, de csak azokat az eseteket vették be a statisztikába, ahol a megszűnő intézmények közelében nem működik más magyar oktatási intézmény.
A főtitkárhelyettes közölte, hogy 2014 nyarán készül el az RMDSZ oktatáspolitikai stratégiája. E dokumentumba a helyi szinteken körvonalazódó megoldásokat szeretnék beépíteni, mivel településenként más-más megoldások vezethetnek eredményre. "Ami jó lehet Dicsőszentmártonban, az már a szintén Maros megyei Segesváron sem jó" - mondta a konferencia végén.
Magyari Tivadar elmondta, hogy olyan helyi szintű társadalmi konzultációkat kezdeményeznek, amelyekbe az RMDSZ-en kívüliek, a civil szervezetek és az egyházak bekapcsolódására is számítanak. "Hallani szeretnénk a helyiek, az oktatók véleményét" - jelentette ki. Az RMDSZ oktatáspolitikusa hozzátette: arra számítanak, hogy a társadalmi konzultációval elkészülő 10-15 regionális dokumentumot az illető régióban közvitára bocsátják, és a vita végeredményeként fogalmazódik meg, hogy mi a teendő az erdélyi magyar oktatásban.