Több reformért több pénzforrás
Az uniós szomszédságpolitika a keleti és a déli térségekre is vonatkozik, és a reformot a bizottság nem utolsó sorban az észak-afrikai térségben zajló átalakulási folyamatok miatt tartja szükségesnek. A változtatások révén az EU megerősítené elkötelezettségét az érintett országcsoport (jelenleg 16 nemzet délen és keleten) támogatása mellett.
A témával kapcsolatban Brüsszelben kiadott közleményből az is kiderül, hogy a bizottság 7 milliárd euróra emelte azt az összeget, amely a szóban forgó politika keretében indított programok finanszírozására szolgál.
További egymilliárd euróval emelik az Európai Beruházási Bank (EIB) rendelkezésére álló keretet, amelyből az észak-afrikai országokat segítik kedvezményes hitelekkel.
Mint Ashton fogalmazott, a bizottság azt reméli, hogy az EU szomszédságpolitikája a most javasolt változtatások révén egyértelművé teszi elkötelezettségét a széles körű demokrácia és a gazdasági virágzás fejlesztésének támogatása iránt a vele szomszédos térségekben. Ez az EU érdeke is, a viszony egyenjogú partnerségre épül - tette hozzá.
Füle hangsúlyozta, hogy mind délen, mind keleten az EU számos szomszédja olyan átalakulási folyamatba kezdett, amelynek végén demokratikusabb és virágzóbb társadalmakká szeretnének válni. Hozzátette, hogy az új megközelítés az egyes partnerországokra célzottabban szabott támogatási politikát tesz lehetővé.
A "több reformért több forrás" azt is jelenti, hogy a támogatást szigorúbban kötik majd olyan feltételekhez, mint a választások lebonyolítása, a sajtószabadság, az igazságszolgáltatás függetlensége, a korrupció elleni harc, a hadsereg és a fegyveres erők fölötti állami ellenőrzés.
A témáról szó lesz a világ legfejlettebb országait (G8) vezető állam- és kormányfők csütörtöki és pénteki találkozóján is. Várhatóan ott is a támogatások jelentős növelését határozzák el.
Közleményt adott ki a témáról José Manuel Durao Barroso, a bizottság elnöke is. Ebben azt hangoztatta, hogy többről van szó, mint több forrásra vonatkozó kötelezettségvállalásról. A demokrácia és fejlődés ösztönzésével az EU hozzájárul a nemzetközi stabilitás növekedéséhez és az instabilitás csökkentéséhez - fogalmazott.
Közép-európai néppárti EP-képviselők egy csoportja, köztük Schöpflin György (Fidesz) a témával kapcsolatban levelet intézett a biztosokhoz. Ebben felhívják a figyelmet arra, hogy az unió szomszédságpolitikájában továbbra is kiemelt szerepet kell szánni a keleti szomszédoknak, és óvnak attól, hogy a keleti partnerségtől pénzeket csoportosítsanak át a déli szomszédság számára.
A képviselők "konkrét feladatokat és javaslatokat vázolnak fel mind a bizottság, mind a külügyi szolgálat számára, többek között a szabadkereskedelmi övezet kialakításával, a vízumkönnyítéssel, a vízummentesség felajánlásával, valamint az energia- és infrastrukturális hálózatok megerősítésével".