Több a gyermek a felvidéki magyar iskolákban
Idén az adatok szerint megfordulni látszik a tendencia és a korábbi csökkenés után, most ismét egyre több magyar gyermeket íratnak anyanyelvi iskolába - hangott el a magyar rádióban. Gömörben azonban visszafogottabb a diáklétszám mérséklődése, mint az ország más régióiban.
„A roma családok révén az iskolák diáklétszám-csökkenése mérsékeltebb. A magyar iskolát vállaló roma családok éltetik az intézményt” – jelentette ki Pék László, a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetségének (SZMPSZ) elnöke szombaton a Krónikában.
Tíz évvel ezelőtt a magyar gyerekek 78, manapság 86 százalékát íratják anyanyelvi iskolába. Ennek egyik oka, az évek óta tartó folyamatos szakmai meggyőzés, de főleg a magyarországi anyagi támogatás.
Az új tanév kezdetén a kisiskolák megmentése az elsődleges feladat, hangsúlyozta Pék László. „Azzal a politikusi magatartással és gondolkodásmóddal nem tudunk egyetérteni, amely csak az iskolák gazdaságos működtetésére és a megtakarításokra irányul” – szögezte le.
A szlovák oktatási tárca új iskolafinanszírozási rendszer kidolgozását határozta el: a diáklétszám helyett az osztályok száma alapján járna a támogatás. Ezzel azonban a nemzetiségileg vegyesen lakott területek négyosztályos kisiskoláinak 30 százaléka megszűnne.
„Mindenképpen meg kell adni a lehetőséget, hogy a helyi közösség önrészből tudja finanszírozni az iskolák fenntartását. Nem szabad utasítással meghatározni azt, hogy 12 fő alatt már nem működtethet egy önkormányzat egy iskolát” – vélte a Kossuth Rádióban A. Szabó László, a Magyar Közösség Pártjának oktatási alelnöke.
A nemzetpolitikai államtitkárság kezdeményezésére 2013 a külhoni kisiskolák éve. A cél, hogy még jobban rávilágítsanak arra, hogy az anyanyelvi nevelés és a saját kultúra jelenti azt a biztos alapot, amire építeni lehet a jövőben.