Theresa May bejelentette, hogy kormányt alakít

May, aki előzőleg a londoni Buckingham-palotában járt, és kormányalakítási megbízást kért II. Erzsébet királynőtől, a Downing Streetre visszatérve közölte azt is, hogy a brit EU-tagság megszűnéséről szóló tárgyalások a terveknek megfelelően tíz nap múlva elkezdődnek, és e tárgyalásokon az ő kormánya képviseli majd az Egyesült Királyságot.
Theresa May bejelentette, hogy a kormányzásban a Konzervatív Párt segítségére lesz "barátja, és szövetségese", a legnagyobb észak-írországi protestáns britpárti erő, a Demokratikus Unionista Párt (DUP). A két párt hosszú évek óta erőteljes kapcsolatokat ápol, és ennek alapján "bízom abban, hogy képesek leszünk együttműködni az Egyesült Királyság egészének érdekében" - mondta rövid nyilatkozatában a brit kormányfő. May azonban nem tett említést a formális koalíció lehetőségéről.
A csaknem végleges péntek délutáni adatok szerint a csütörtöki parlamenti választásokon a konzervatívok az abszolút többséghez minimálisan szükséges 326 képviselői helynél kevesebbet szereztek a 650 fős alsóházban. A konzervatív frakció létszáma legfeljebb 319 tagú lehet, de a konzervatívokat hagyományosan támogató DUP tíz mandátumot szerzett, így a két pártcsoport együttes frakciólétszáma már meghaladja az abszolút többséghez szükséges minimumot.
Felmerül azonban a kérdés, hogy a DUP a konzervatív brit kormány támogatásáért cserébe kér-e majd engedményeket elsősorban az új kormány Brexit-stratégiájának kialakításában, különös tekintettel arra, hogy a brit EU-tagságról tavaly rendezett népszavazáson Skócia mellett Észak-Írországban is arra szavazott a többség, hogy az Egyesült Királyság maradjon az Európai Unió tagja.
A Skót Nemzeti Párt mindent megtesz a konzervatívok kormányalakításának ellehetetlenítéséért
A Skót Nemzeti Párt (SNP) mindent megtesz a Theresa May brit kormányfő vezette Konzervatív Párt kormányalakításának ellehetetlenítéséért - mondta Nicola Sturgeon skót tartományi miniszterelnök.
"Együtt fogunk működni a többiekkel, hogy a konzervatívok ne kerülhessenek a kormány közelébe" - hangsúlyozta. "Mindig mondtuk, hogy szívesen összefognánk másokkal egy tisztességesebb ország felépítéséért."
Sturgeon úgy vélekedett, hogy az előrehozott választások nyomán May az alsóházi abszolút többséggel együtt hitelességét is elvesztette.
A skót függetlenségpárti SNP-nek is rosszkor jött a szavazás: 56 parlamenti mandátumából 21-et veszített el a választáson, ami önvizsgálatra készteti a második függetlenségi népszavazásra készülő Sturgeont. A tartományi vezető csalódásnak nevezte az eredményeket, miután két évvel korábban pártja elsöprő győzelmet aratott Skóciában. Most a második függetlenségi népszavazás ellen kampányoló konzervatívok 13, a munkáspártiak 7, míg a liberáldemokraták 4 mandátumot szereztek.
Sturgeon pénteken azt mondta: a konzervatívoknak fel kellene hagyniuk a kemény Brexitre vonatkozó terveikkel.
Ugyancsak a kemény Brexit elvetését követelte közleményében Leo Varadkar ír kormányfő-jelölt is. Szerinte a kemény Brexit elutasítottságát tükrözi az, hogy May pártja elveszítette abszolút többségét az alsóházban.
Változatlan összetételű az új kormány belső kabinetje
Változatlan személyi összetétellel alakult meg péntek este az új brit kormány belső kabinetje.
A Downing Street bejelentése szerint továbbra is Philip Hammond tölti be a pénzügyminiszteri tisztséget, Amber Rudd a belügyminiszter, Boris Johnson a külügyminiszter, Sir Michael Fallon maradt a védelmi minisztérium élén, és David Davis vezeti a brit EU-tagság megszűnésének feltételeiről szóló tárgyalások irányítására létrehozott tárcát.
