Terrortámadásokra készültek Malajziában
A 26 és 50 év közötti malajziai férfiaknál lőszereket, a dzsihádról (iszlám szent háborúról) szóló könyveket, valamint az Iszlám Állam által terjesztett propagandaanyagokat is találtak - közölte hétfőn a rendőrség terrorellenes egységének vezetője, Ajob Hán.
"Azt feltételezzük, hogy az őrizetbe vett szélsőségesek támadásokat terveztek az ország stratégiai célpontjai ellen" - magyarázta. A többségében muszlimok lakta Malajziában eddig nem voltak komolyabb terrortámadások, ugyanakkor a szomszédos Indonéziában, a világ legnépesebb muszlim országában aktívak a szélsőségesek. Becslések szerint több mint 200 malajziai állampolgár csatlakozott Szíriában és Irakban az Iszlám Államhoz.
Az IÁ - a regionális szárnyához tartozók őrizetbe vételére válaszul - hétfőn közzétett egy videoüzenetet, amelyben támadásokkal fenyegette meg Malajziát arra az esetre, ha a helyi hatóságok nem engedik szabadon a terrorcsoport követőit, vagy még több dzsihadistát fognak el. A felvétel hitelességét egyelőre nem erősítették meg, ám ha valódinak bizonyul, úgy ez lesz a dzsihadista szervezet Kuala Lumpurnak címzett első üzenete.
A felvétellel kapcsolatban Najib Razak malajziai miniszterelnök hétfőn azt mondta, hogy az Iszlám Állam "nagyon valós" fenyegetést jelent országa számára. "Ez a fenyegetés nagyon valós, és kormányom nagyon komolyan veszi" - mondta a kormányfő a terrorizmusról szóló kétnapos nemzetközi konferencia megnyitóján. "Ezzel a kihívással valamennyien szembenézünk szerte a világon" - tette hozzá.
Malajziában tíz nappal ezelőtt őrizetbe vettek egy szélsőségest, aki öngyilkos merényletet készült végrehajtani a fővárosban, Kuala Lumpurban.
Törökországban toborzó szélsőségeseket fogtak
Tíz szélsőségest tartóztatott le a török rendőrség hétfőn Ankarában, mert azzal gyanúsítják őket, hogy az Iszlám Állam nevű terrorszervezetnek toboroztak új tagokat.
Az állami Anatólia hírügynökség jelentése szerint a terrorelhárítók hajnalban csaptak le az Iszlám Állammal kapcsolatban álló ankarai csoportra.
A török hatóságok szerint a szélsőséges szervezetet terheli a felelősség a január 12-én Isztambul óvárosában elkövetett öngyilkos merényletét, amelyben tíz turista vesztette életét. Valószínűleg az Iszlám Állam áll az októberi ankarai kettős merénylet mögött is, amely 103 ember életét követelte.
Az Iszlám Állam követői számos alkalommal kerültek a török hatóságok célkeresztjébe, és Ankara azon fáradozik, hogy légmentesen lezárja átjárható határait Szíriával. Törökország emellett megengedte a terrorszervezet ellen harcoló szövetségeseknek, hogy légi támaszpontjairól indíthassanak csapást a szélsőségesek hadállásai ellen.