2016. június 16., 20:06

Teljesen megújul a nagymihályi Sztáray-kastély

NAGYMIHÁLY. Teljesen megújul a nagymihályi Sztáray-kastély. A Zempléni Múzeum igazgatása alá tartozó impozáns épületet tavaly ősz óta renoválják. A barokk-klasszicista kastély történetében a jelenlegi felújítás a legnagyobb, amely várhatóan csak idén szeptemberben fejeződik be.
201606161655420.nagym01.jpg

Az ősi Sztárayak családi fészke, a nagymihályi Sztáray-kastély történetének talán legnagyobb felújításán esik át. A Kassától 61 kilométerre keletre fekvő barokk-klasszicista épületet legutóbb a múlt század 60-as éveiben újították, de az azóta eltelt közel 60 év alatt már ez is elavulttá vált.

„Összességében az infrastruktúra állapota már nem felelt meg a követelményeknek, a múzeum modernizációját egy teljes körű felújításnak kellett megelőznie. Ennek köszönhetően új kiállítótereket nyerünk, reméljük, hogy javul a pincehelyiségek állapota is, amelyek nedvesek voltak” – magyarázta Maroš Demko, a Zempléni Múzeum igazgatója.

Gróf Sztáray Imre ungi főispán építette át a reneszánsz kastélyt a 17. században barokk stílusban, majd itt hozta létre a nagymihályi Sztáray család fészkét. Az átépítéseket a következő nemzedékek is folytatták egészen a 19. század első feléig, míg végül a kastély a ma is látható barokk-klasszicista kinézetét kapta.

„Albert és felesége után a kastélyt legkisebb fiuk, Sztáray Antal örökölte. Batthyányi Franciskával kötött házassága révén a kastély tümpanonjába a Sztárayak és a Batthyányiak közös címerét tetette” – mondta a múzeum történésze, Martin Molnár.

A Sztárayak az uralkodó udvarában forgolódtak, mint például Sztáray Irma, aki I. Ferenc József nejének, Erzsébet királynénak, azaz Sissinek az udvarhölgye volt. Sztáray János Fülöp az esztergomi érsek unokahúgának, Migazzy Borbálának, Mária Terézia kedvenc úrhölgyének a férje volt. Sztáray Nepomuk János gróf mint versenyistálló-tulajdonos és a jockey-klub igazgatósági tagja élénk tevékenységet fejtett ki a budapesti lóversenyeken.

„A kastélyban 1944-ig laktak, a Vörös Hadsereg érkezése előtt mentek el. 1945-ben a kastélyt államosították, innentől kezdve már nem befolyásolhatták a Sztárayak a kastély fejlődését – fejtette ki Martin Molnár.

Az alapos felújítás során eddig fel nem tárt építészeti elemeket is találtak az épületen. A pince eredeti reneszánsz vakolata is a felszínre került. Számos, eddig rejtve maradt ablak és ajtónyílást tártak fel, ám a kastély eredeti berendezéséből szinte semmi sem maradt meg.

„Az egyik törekvésünk, hogy visszahozzuk a kastély korábbi jellegét. A történészek koncepciója szerint a partnerintézményeinktől kölcsönzünk gyűjteményeket, hogy az emeleten négy szobát történelmi bútorzattal rendezzünk be. Sajnos nem az eredetiekkel, mert a kastélyt kifosztották” – mutatott rá az intézmény igazgatója.

A nagymihályi Sztáray-kastély fenntartója a Kassa Megyei Önkormányzat, amely egyben a nagyszabású felújítás fő befektetője is. A felújítást uniós forrásból fedezik. Zachariáš István, Kassa megye alelnöke portálunknak elmondta, hogy az összköltségek 2,07 millió euró körül alakulnak. „Ebből 1,68 millió eurót tesznek ki az építési munkák. Természetesen 5 százalékos társfinanszírozással történik a dolog, mivel európai uniós pénzekből van szó” – magyarázta.

A Zempléni Múzeum reprezentatív épülete, a Sztáray-kastély az idei turistaidényben még nem látogatható, de azt ígérik, szeptemberre már látható lesz a nagy része, hogy aztán jövőre, a múzeum fennállásának 60. évfordulójára a régi fényében ragyogjon. Az ünnepségre a Sztárayak leszármazottjait is meghívják majd.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.