Tejesdobozok segítségével keresik az eltűnt fiatalokat Magyarországon
Az egyedülálló akcióban, amely az 1000 Lámpás Éjszakája elnevezésű kampány része, december 31-ig lesznek láthatók a négy fiatal, Till Tamás, Strehó Gergő, Ackermann Dávid és Gödöllei Dominika képei és adatai tejesdobozokon. A kampány résztvevői az eltűnt gyerekek felkutatásához szükséges, értékelhető információk beszerzését próbálják elősegíteni. Az eltűnt gyerekeket családtagjaik évek óta hiába várják haza. Az akcióhoz az Alföldi Tej Kft, a Crystal International Kft, a Budapesti Rendőr-főkapitányság és az Országos Rendőr-főkapitányság mellett számos civil szervezet is csatlakozott.
A kampány során május 25-én a fővárosi Városligetben, az eltűnt gyermekek világnapján színes programmal hívják fel a figyelmet a szervezők a "csellengés" veszélyeire, hátterére és a megelőzés fontosságára.
Az 1000 lámpás éjszakája elnevezésű kampány és program egy civil kezdeményezés, amely az Eltűnt Gyermekek Világnapjához kapcsolódik. A több, mint 3 évtizedes múlttal rendelkező világnapot pedig - sajnos - egy amerikai kisfiú eltűnésének emlékére hozták létre.
Etan Patz mindössze 6 éves volt, amikor New Yorkban elrabolták. Mindez nagyon régen, 1979-ben történt. És bármennyire is szomorú, 31 évvel az eltünése után sem tudják, hogy pontosan mi történt vele. Ami biztos, Etan sohasem került elő. Eltűnésének körülményei pedig tisztázatlanok a mai napig is.
Etan Patz tragikus eltűnése szimbolikussá vált. Az ő példája és esete mindenhol kísért a világban. A gyerekek eltűnése és az ezzel összefüggő probléma azonban nem társadalmi vagy szociális fejlettség kérdése. A jelenség nem kímél földrészeket és országokat. Gyerekek eltűnhetnek bárhol. Bárhol a világon.
Magyarországon tavaly, vagyis 2010-ben megközelítőleg 5000 gyerek tűnt el!
Három évvel korábban ez a szám meghaladta a 11.000-t, vagyis egy kisebb város lakosságának megfelelő gyerek "veszett" el! 100 fiatalkorú pedig nyomtalanul tűnt el! (a meghatározásánál nem a biológiai és életkori kategóriákat vesszük figyelembe, hanem úgy tekintünk minden kiskorúra, mint gyerekre)
A gyerekeltűnések hátterében sok szempont és körülmény áll. A nyomozóhatóságok mellett több civil szervezet is (Kék Vonal, Országos Gyermekvédő Liga, Szülők Országos Egyesülete) azzal a céllal folytatja munkáját hazánkban, hogy rávilágítson a gyerekek eltűnésének, szökésének okaira, nagy figyelmet fordítva a preventív intézkedések szükségességére. Kiemelt feladatuk, hogy a gyerekek ne vesszenek el, de ha már bekövetkezett a baj, minél előbb rátaláljanak.