2016. január 25., 09:08

Sztrájkol a pedagógusok egy része, néhány iskolát bezártak

POZSONY. A pedagógusok egy része hétfőn korlátlan időtartamú sztrájkba kezdett. Juraj Draxler oktatási miniszter nem tett engedményeket a pedagógusoknak. A tüntetés koraeste véget ért a parlament előtt, de a pedagógussztrájk folytatódik.

A pedagógusok mai pozsonyi tüntetésükkel is nyomatékot akartak adni elégedetlenségüknek. Ezen a rendezvényen az ISU sztrájkbizottsági tagjain kívül felszólal a Szlovákiai Nővérek és Szülésszasszisztensek Kamarjánának elnöke, Iveta Lazorová, továbbá a Nővérek és Szülésznök Szakszervezeti Egyesületének (OZSaPA) elnöke, Monika Kavecká és az Orvosi Szakszervezeti Egyesület (LOS) elnöke, Peter Visolajský is. A tüntetés részét képezi a parlament elé irányuló menet is – tájékoztat a TASR hírügynökség.

Az ISU arra számít, hogy a sztrájk idején hozzávetőleg 350 iskolát tartanak zárva. Ma 7 órától közel 728 iskola 11.500 pedagógusa csatlakozott a sztrájkhoz. Arról, hogy egy-egy iskola zárva tart-e, vagy abban korlátozott üzemmódban folyik-e a tanítás, a szülőket az iskolaigazgatóknak vagy az osztályfőnököknek előre kellett értesíteniük. A vonatkozó információk megtalálhatók az iskolák honlapjain is.  

Az elégedetlen pedagógusok január 21-én nem állapodtak meg Juraj Draxler oktatási miniszterrel követeléseik teljesítéséről. Robert Fico kormányfő szombaton jelezte, hogy a kormány március 5-ig nem tehet többet a pedagógusokért, mint amennyit eddig tett. Ezt azzal indokolta, hogy két kormánya idején közel 50 százalékal emelték a pedagógusbéreket, illetve azzal is, hogy ezen választási időszakban már lezárult a legiszlatív folyamat. Azt nyilatkozta, hogy ha az Irány-Szociáldemokrácia (Smer-SD) a márciuis választások után is kormányban marad, akkor folytatja a pedagógusbérek emelését. Draxler pedig vasárnap kijelentette: a sztrájkra készülődő pedagógusok egyes követeléseiről racionálisan még tárgyalni sem lehet.

A szervezők becslése szerint mintegy 2000 pedagógus tiltakozott a pozsonyi SNP téren. 301 iskolában nem folyt tanítás.

Az ország kölönböző pontjairól érkezett tanárok transzparenseiken méltóságot követeltek a szakmának. Vladimír Crmoman, a Szlovákiai Tanítók Kezdeményezésének képviselője úgy fogalmazott, hogy a pedagógusok „nyílt háborúban állnak” a hatalommal, fegyverük pedig az, hogy egységesek. Egyúttal felszólította a résztvevőket, hogy győzzék meg bizonytalan kollégáikat. „Az oktatásügy valóban megérett a reformokra”- mondta, és nem akarnak tovább várni, mert akkorák a problémák, hogy azokat nem később, hanem most kell megoldani.

Több ismert szlovák személyiség is megjelent a tiltakozáson. A pedagógusok a parlament elé vonultak.   

A pedagógusok azt kérik, hogy az állam a következő évtől valamennyi regionális oktatásügy területén dolgozó pedagógiai és szakdolgozó bérét 140, 2017-től pedig további 90 euróval emelje. Továbbá azt is, hogy a kormány fogadja el a pedagógiai és szakdolgozókról szóló törvénymódosítást, amellyel ismét bevezetnék a kreditszerzés lehetőségét, és megszűnne a kreditek hét évre korlátozódó érvényessége. A pedagógusok azt is el akarják érni, hogy 400 millió euróval emelkedjen az oktatási és belügyi tárca 2016-os költségvetése, amellyel kiegyenlítődhetnének az iskolák felszereltsége közti különbségek. Szlovákiában az oktatási tárca adatai szerint jelenleg 2935 óvoda, 2113 alap- és 868 középiskola működik, a pedagógusok száma pedig hozzávetőleg 89.000.

Juraj Draxler oktatási miniszter koradélután megtartott sajtóértekezletén semmilyen engedményeket nem tett a sztrájkoló pedagógusoknak. Mint mondta a választási ciklus végén nem kötelezhetik az új kormányt béremelésre. A minisztérium felmérése szerint nem 300, hanem  179 iskolát zártak ma be, mint mondta a miniszter, ez az oktatási intézmények 2,66 százaléka. Legtöbben Pozsony, legkevesebben Eperjes megyéből csatlakoztak a sztrájkhoz.

A töntetés koraeste ért véget a parlament előtt, de a padagógussztrájk folytatódik.

A. Szabó László, az MKP oktatási és kulturális alelnöke a párt állásfoglalásában hangsúlyozza, az oktatásban dolgozók huszonhat éve várnak valódi reformokra, hiszen az eddigi „beavatkozások” mindig csak mozaikszerűek voltak, a lényegen, az összképen nem nagyon változtattak. A regnáló kabinetnek sok esetben még a rendszerváltás vívmányait is sikerült eltörölnie. Van hát ok az elégedetlenségre, és ezt a véleményt megfelelő formában a kormány tudtára is kell adni.

A Magyar Közösség Pártja úgy véli, hogy Szlovákiában a mindenkori kormányok programjában az oktatásügy mindezidáig csupán a nyilatkozatok szintjén szerepelt prioritásként, a valóságban még nem sikerült az azt megillető szintre emelni, és ez nem csupán az anyagi háttér biztosítása kapcsán áll fenn.

Az MKP ezért egyetért a pedagógussztrájk szervezőinek kezdeményezésével, amely elsősorban a tanítók és tanárok anyagi körülményeinek javítását célozza. Ugyanakkor arról sem szabad megfeledkeznünk, hogy a felvidéki magyar iskolahálózatot még inkább sújtja a kormány ténykedése, mint ahogy az általánosságban érzékelhető. Elég, ha csak a minimális osztálylétszámokra vagy a közelmúltban elutasított, az anyanyelvi oktatás óraszámaira irányuló petícióra gondolunk.

A jövőben így mindenképpen szükség lesz rá, hogy a magyar és szlovák pedagógusok szolidaritása valóban kölcsönös legyen, és egymás követeléseit nyíltan fel tudják vállalni, írja állásfoglalásában a Magyar Közösség Pártja.

frissítve 16:46

Megosztás