Szlovákiában folytatódik a JDS 3-expedíció

BÕS. A világ idei legjelentősebb folyami kutató-expedíciója, azaz a JDS 3 Szlovákiában folytatódik. A Duna folyóval kapcsolatos, harmadik alkalommal zajló nemzetközi kutatások augusztus 14-én a németországi Regensburgban kezdődtek.

Összesen 20 szakember végzi a Dunából vett vízminták feldolgozását, elemzését és a további szükséges munkálatokat. A kutatást a Duna Védelmi Nemzetközi Bizottság (ICPDR) a környezetvédelmi szakemberekkel együtt koordinálja – tájékoztat a TASR hírügynökség.

Az expedíciót két hajó vezeti, amelyek jelenleg a bősi vízierőmű kikötőjében horgonyoznak. A főhajónak számító, szerb Argusban található egy laboratórium, fedélzetén helyezték el a mintavételhez és – elemzéshez szükséges berendezéseket. A román Istros hajóban hat kabin és egy másik laboratórium van. A kutatásba két osztrák hajó: a Wien és a Messschiff IV is bekapcsolódik, amelyeket a halminták vételére használnak.

A hajók a Dunán csaknem 2400 kilométert tesznek meg, miközben 10 országot szelnek át. Útjukat a Duna-deltában, a romániai Tulceában szeptember 26-án fejezik be.

A kutatásba Európa sok elemzést végző laboratóriuma és az Európai Bizottság illetve 14 Duna menti ország szakembere kapcsolódik be, ők 68 helyről vesznek vízmintákat. Vizsgálják a Duna állat- és növényvilágát, vegyi összetételét, a folyóban található veszélyes anyagokat. Mérik a különféle fizikális-vegyi paramétereket (pl.: a víz hőmérsékletét, pH faktorát, oxigéntartalmát, radiációját, a vízáramlás sebességét stb.).

A kutatók a kiválasztott 32 térségben az általuk elkábított halakból is vesznek vér- és májmintát, amelyeket toxikológiai vizsgálatoknak vetnek alá. A felmérés eredményeit 2014 őszén publikálják majd.

Az expedícióval kapcsolatos további részletek a www.danubesurvey.org. oldalon találhatók – mondta el a TASR-nak Maroš Stano, a környezetvédelmi minisztérium szóvivője. Hozzáfűzte: a JDS-vizsgálatokat hatévente végzik azzal a céllal, hogy megtudják: javult-e vagy romlott-e a vizek állapota, miközben egyes érintett országokban már kulcsfontosságú intézkedéseket foganatosítottak a javulás érdekében.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.