2018. február 25., 12:54

Szíria - Tűzszünetre szólít az ENSZ Biztonsági Tanácsa

NEW YORK. AAz ENSZ Biztonsági Tanácsa szombaton egyhangúlag fogadott el határozatot, amelyben 30 napos tűzszünet haladéktalan kihirdetését követeli Szíriában, hogy a segélyszállítmányok eljuthassanak az ostromlott Kelet-Gútába. Törökország és két jelentősebb lázadószervezet üdvözölte a határozatot.
201802242348240.ensz01.jpg

A BT a Svédország és Kuvait által több mint két hete benyújtott tervezetet azután fogadta el többszöri halasztás és az utolsó percekben történt módosítások után, hogy harci gépek hét napon át támadták a lázadók kezén lévő területet.

A határozat felszólít "minden felet, hogy haladéktalanul szüntesse be legalább harminc napra az ellenségeskedést Szíriában tartós humanitárius szünet céljából".

"Ez nem egy szíriai békeszerződés, a szöveg kizárólag humanitárius jellegű" - mondta Olof Skoog svéd ENSZ-nagykövet.

A határozat célja, hogy "lehetővé tegye a rendszeres humanitárius segélyek és szolgáltatások nyújtását, és evakuálhassák a legsúlyosabb betegeket és sebesülteket".

A tárgyalás során a nyugati országok elutasították azt az orosz követelést, hogy Damaszkusz engedélyezzen minden humanitárius konvojt.

A tűzszünet nem vonatkozik az Iszlám Állam (IÁ) és az al-Kaida dzsihadistái elleni harcokra. Moszkva kérésére ide soroltak "más, az IÁ-val és az al-Kaidával szövetséges személyeket, csoportokat, szervezeteket", valamint az Biztonsági Tanács által megnevezett más terrorcsoportokat.

Ezek a kivételek félreértésekre adhatnak okot, miután a damaszkuszi vezetés terrorcsoportoknak tekinti a nyugati országok által támogatott lázadókat is - mutattak rá az AFP francia hírügynökség által megkérdezett szakértők. A tűzszünet tiszteletben tartása így esetlegesnek tűnik.

Az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelő Központja (OSHD) emigráns aktivista szervezet szerint a határozat elfogadása után röviddel máris támadták harci gépek az egyik kelet-gútai várost.

Oroszország kérésére, amely garanciákat követelt, a Biztonsági Tanács a tervek szerint két hét múlva ismét összeül, hogy lássa, betartják-e a tűzszünetet.

A határozat emellett felszólítja a feleket Kelet-Gúta, Jarmúk, Fua és Kefraja lakott területei ostromának azonnali beszüntetésére.

A határozat szövegének kidolgozása igencsak munkaigényes volt, Kuvait és Svédország igyekezett elkerülni egy újabb orosz vétót.

A török külügyminisztérium és két jelentősebb szíriai lázadószervezet - a Dzsais al-Iszlam és a Fajlak al-Rahmán - közleményben üdvözölte a határozatot. A lázadószervezetek ígérik, hogy megvédik a Kelet-Gútába érkező segélyszállítmányokat. Tartják magukat a tűzszünethez, de ha a kormányerők megsértik azt, akkor válaszolnak - közölték.

Szombaton folytatódtak a 2013 óta ostromlott, 400 ezer lakosú Kelet-Gúta elleni támadások. A térségben az elmúlt hét nap alatt több mint ötszázan haltak meg.

António Guterres ENSZ-főtitkár szerdán felszólította a feleket, hogy vessenek véget a "földi pokolnak": azonnal szüntessék be a harci cselekményeket a térségben.

Szíriában több mint 13,1 millió polgári személy szorul jelenleg humanitárius segélyre, közülük 6,14 millióan belső menekültek. A háború hét éve alatt több mint 340 ezren haltak meg.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.