Szijjártó: a lehető legaljasabb terrorcselekmény volt a manchesteri támadás

A tárcavezető kiemelte: továbbra sem tudnak magyar érintettről. Felvették a kapcsolatot az eljáró rendőri hatóságokkal, tájékoztatásuk szerint még mindig folyamatban van az érintettek azonosítása, de közöttük magyarról egyelőre nincs tudomásuk - közölte. Kifejtette: nyolc kórházban látják el a sérülteket, és folyamatosan veszik fel a kapcsolatot ezekkel az intézményekkel. A nagykövetségre nem telefonált ismerős, rokon miatt aggódó ember, de minden, sérültet ellátó intézményben leadták a konzulátus telefonszámát, és kérték, értesítsék őket, ha mégis lenne magyar érintett - közölte. Megjegyezte: a nemzetpolitikai összekötő diplomata a helyi magyaroktól kért információt, de ők sem tudnak magyar érintettről.
Szijjártó Péter hangsúlyozta: Európának az elmúlt évtizedekben sosem kellett ilyen súlyos terrorfenyegetéssel szembesülnie, mint most, ezért minden európai politikának azt a célt kell kitűznie, hogy helyreállítsák Európa és az európai emberek biztonságát. Ez a kötelessége a politikusoknak, és a biztonsági kockázatokat senki sem becsülheti alá - jelentette ki.
A külügyminiszter kitért arra: a magyar kormány a leghatározottabban elítéli a terrortámadást, részvétüket nyilvánítják az áldozatok családtagjainak, a sérülteknek pedig mielőbbi felépülést kívánnak. Orbán Viktor miniszterelnök brit kollégájának, Theresa Maynek részvétnyilvánító levelet küldött, ahogyan ő is Boris Johnson brit külügyminiszternek - mondta.
Kérdésre válaszolva közölte: mindenkit, aki Nagy-Britanniába megy, arra kérnek, hogy kövesse figyelemmel a biztonsági előírásokat, a hatóságok jelzéseit, fokozott óvatosságot és előzetes tájékozódást kérnek.
Szijjártó Péter szintén kérdésre arról is beszélt, hogy a veronai buszbaleset nyomozása Olaszországban zajlik, a tárca folyamatosan sürgeti az olasz hatóságokat, hogy a szükséges dokumentumokat az áldozatok családjának adják át, és remélhetőleg ez mielőbb megtörténik.
Ugyancsak kérdésre válaszolva közölte: a Calais-nál megdobált magyar busz ügyében nincs új információ. Utasította a brit és a francia külképviseletet, hogy ha az utazóknak segítségre van szükségük, azt adják meg nekik, valamint ha a feljelentés mellett döntenek, az ehhez szükséges jogi segítséget is megadják.
Kérdésre a külügyminiszter kifejtette: a terrorellenes együttműködés globális kérdés, össze kell fogni a terroristákkal szemben, és Magyarországnak nincs szégyellnivalója e tekintetben, hiszen részese az Iszlám Állam elleni koalíciónak. A lehető legszélesebb nemzetközi együttműködésre van szükség, mert mindannyiunk érdeke a terrorellenes küzdelem - mutatott rá.
Lázár: szerdán foglalkozik a kormány a manchesteri robbantással
Szerdán értékeli a manchesteri robbantás után kialakult helyzetet a kormány - mondta Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter újságírói kérdésre válaszolva az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságának keddi zárt ülése után Budapesten. A tárcavezető hozzátette, a bizottsági ülés előtt egyeztettek a magyar titkosszolgálat munkatársai brit kollégáikkal. A miniszter elmondta, hogy a zárt ülésen foglalkoztak a titkosszolgálatok 2016. évi tevékenységével, ám ez 2046-ig titkos.
Molnár Zsolt, a bizottság szocialista elnöke a zárt ülést követően a manchesteri merénylet kapcsán azt emelte ki: már a 24. órán is túl vagyunk, nemzetközi terrorelhárító központra van szükség. Ezzel kapcsolatban az ellenzéki politikus kijelentette: elvárja a magyar kormánytól, hogy legyen kezdeményező. "Magyarország a terrorizmus szempontjából tranzitország (...) Nem szabad megvárni, hogy terroristák dúlják fel Európát," hangoztatta Molnár Zsolt. Hozzáfűzte, hogy ebben a kérdésben az MSZP felelős ellenzékként fog eljárni.
Kósa: még hány ártatlannak kell meghalnia, hogy az európai vezetők elgondolkodjanak?
A Fidesz frakcióvezetője szerint a manchesteri terrortámadás rámutat arra, hogy az európai vezetők - érthetetlen módon - még mindig nem veszik észre, mi folyik a kontinensen. Még hány ártatlan embernek kell meghalnia, hogy elgondolkodjanak az idevezető bevándorlási politikájukon? - tette fel a kérdést Kósa Lajos keddi budapesti sajtótájékoztatóján.
A politikus megdöbbentőnek nevezte az éjszaka Manchesterben történteket, és együttérzéséről biztosította az áldozatok hozzátartozóit. Nyilvánvaló szerinte, hogy a terrorizmus nem azzal kezdődik, amikor egy öngyilkos merénylő felrobbantja magát, hanem azzal, amikor terroristák illegálisan jönnek Európába, és sokan ezt segítik, támogatják.
A Fidesz-frakció teljes mellszélességgel kiáll a magyar kormány mellett a terror üldözésében, továbbá egyetért azzal a felfogással, hogy a terrorcselekményeket szélesen kell értelmezni, és a legnagyobb szigorral kell fellépni - jelentette ki Kósa Lajos. Hozzátette: a történtek még élesebb fényt vetnek az Európai Parlament (EP) határozatára, amelyben az EP egy Magyarországon terrorcselekmény miatt jogerősen elítélt embert kezdett el "mentegetni".