Szijjártó: a dublini rendszer "halott"
A miniszter arra döntésre reagált így, amely szerint Németország ismét alkalmazza a dublini visszaküldési szabályt a szírek esetében, tehát visszaküldené őket abba a tagállamba, amelyben beléptek az EU területére. Kedden a német belügyminisztérium közölte: Berlin a menedékkérők visszaküldésére vonatkozó előírást valamennyi származási országgal, így Szíriával kapcsolatban is követi, a dublini rendszerben részt vevő uniós tagországok közül pedig Görögországon kívül mindegyikkel kapcsolatban érvényesíti.
Szijjártó Péter kiemelte, ha valaki elindul Szíriából Európa irányába, akkor fizikailag kizárt, hogy először Magyarország területén lépne be az Európai Unióba. Ezért Magyarországra egyetlen szírt sem indokolt visszaküldeni - tette hozzá.
A miniszter beszélt arról is, hogy az unióra nehezedő nyomás akkor nőtt meg nagymértékben, amikor német politikusok olyan felelőtlen nyilatkozatokat tettek, amelyeket egyes bevándorlók meghívásként értelmeztek.
BM-államtitkár: egyre többen követik Magyarország példáját
Magyarország példát mutatott a déli határ megvédésével, és egyre többen követik a magyar példát - mondta Kontrát Károly, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára az M1 aktuális csatorna szerda reggeli műsorában.
Kontrát Károly emlékeztetett arra: például a szlovén miniszterelnök kedden jelentette be, hogy műszaki akadályt építenek a szlovén-horvát határra. Az államtitkár közölte azt is, kedden a magyar-szerb határon három embert fogtak el, a magyar-horvát határon pedig nem történt idegenrendészeti esemény, "a déli határt lefogtuk, meg tudtuk védeni". Hozzátette: Magyarország figyel a magyar-román határszakaszra is, mert az az érdekünk, hogy ott se tudjanak bejönni a migránsok. Románia Schengen-tagságra vágyik, ha azt állítják, megfelelnek a schengeni követelményeknek, mi bízunk benne, hogy meg fogják tudni védeni a román-szerb határt - mondta.
Kontrát Károly szólt arról is, jelenleg Szlovénia van a legnagyobb nyomás alatt, ezért Magyarország segítségül 50 határrendészt küldött az országba, miközben mi is kapunk segítséget a visegrádi országoktól. Úgy tűnik, az Európai Unió még nem találta meg a helyes megoldást a migránsválságra - jelentette ki. Mint mondta, napi több mint tízezer ember van úton Németország felé, de ezt az unió nem tudja kezelni, nem tudja Görögországot arra kötelezni, hogy megvédje a görög-török határt, miközben Görögország rendelkezik az EU-ban a harmadik legnagyobb létszámú hadsereggel.