Szerdán lesz a kilencedikesek országos tudásszint-felmérése
A feladványok tartalmáról, nehézségi fokáról úgy a pedagógusok, mint a diákok csak szerdán reggel értesülnek. Mindenki abban bízik, hogy kellemetlen meglepetés ezúttal nem borzolja majd a kedélyeket. Csintalan Zsuzsanna, a révkomáromi Eötvös Utcai Magyar Tanítási Nyelvű Alapiskola igazgató-helyettese ilyenre is emlékszik. "Például egyik évben megtörtént, hogy szlovák nyelvű feladványokat kaptunk, ezért gyorsan telefonálnunk kellett a Certifikált Mérésekkel Foglalkozó Nemzeti Intézetbe (NÚCEM), ahonnan csak másnap kaptuk meg a magyar nyelvű feladatokat. Nagyon kellemetlen helyzet alakult ki, mert a tesztelést másnapra kellett halasztanunk. Az ilyen eset azonban ritka kivételnek számít, amihez hasonlóra remélhetőleg idén nem kerül sor. Már több éve magyar nyelven kapjuk meg a matematikai feladatokat is, ezért ez a szlovák iskolákkal szembeni hátrányunk végre elhárult“ - mondta a Hírek.sk-nak.
Az iskola pedagógusai arra számítanak, hogy idén is a kulcskompetenciákra irányulnak majd a feladványok, például a szövegértésre. A kilencedikeseknél a gyakorlás során erre helyezték a hangsúlyt és a helyes logikai következtetésekre, miközben a teljes 9 éves tananyagot átismételték.
"Bár már a tanév elejétől folyamatosan a Monitorra készítjük fel a végzősöket, ám a tesztelés előtti utolsó héten szinte teljes mértékben arra fókuszáltunk, hogy minden tanulónkból a képességeihez mért maximumot hozzuk ki“ – magyarázta Csintalanné. Azt mondja, nem kérdéses, hogy a tesztelés jobb teljesítményre serkenti a végzősöket, mivel a Monitoron elért eredményeiket többnyire beszámítják a középiskolai felvételi vizsgáknál. „Mivel azonban a középiskolák is diákhiánnyal küszködnek, sok helyen engedményeket nyújtanak annak érdekében, hogy több végzőst vehessenek fel. Legkomolyabban az élenjáró középiskolákban veszik figyelembe a tesztelés eredményeit“ – fűzte hozzá.
Némely alapiskola csalása az előző években azt eredményezte, hogy szigorodott a pedagógusi felügyelet a tesztelés idején. „Azt már tudjuk, hogy a mi iskolánk egyes pedagógusai mely falvak iskoláiba utaznak ki felügyelni, de azt még nem tudom, hogy hozzánk kik, honnan érkeznek. Minden osztályban egy-egy saját iskolánkbeli, illetve idegen, más szakos pedagógus felügyel majd és tanfelügyelők is járnak ellenőrizni a szigor betartását, akárcsak a középiskolai írásbeli vizsgák esetében. Kizárt tehát a csalás lehetősége, mivel még a folyosón is pedagógusok felügyelnek ilyenkor, s a tesztelt tanulókat teljesen elkülönítjük a többitől“ – magyarázta Csintalan Zsuzsanna.
Az igazgató-helyettes értelmes dolognak tartja a Monitort. „E tesztelés mérései nemzetközi mutatók alapján történnek, a végeredmények alapján pedig elkészül a hazai iskolák ranglistája, amely minden évben a www.núcem.sk oldalon is megtekinthető. Az oldalra a tanulók egyéni teljesítményei is felkerülnek, így mindenki tisztában lehet majd azzal, hogy országos viszonylatban mennyit ér a teljesítménye“ – szögezte le.