Somorja újra tiltakozik: zöldet kapott a hulladékégető

"Azt ígérték, hogy semmit sem fognak építeni, minden rendben van, de egyelőre a hátunk mögött mindent legalizáltak" – mondta a JOJ televíziónak nyilatkozva Martin Bollo polgári aktivista.
A plazma technológiával működő hulladékégető ellen, ami egyúttal villanyerőmű is, már korábban is tiltakozott az ügyben érintett lakosság javarésze - olvasható a Noviny.sk internetes portálon. Mivel minden jól nézett ki, ezért a környezetvédelmi tárca véleménye meglepte őket.
"A tervezett létesítmény beazonosított negatív hatásai határértéken belül vannak, ami az életkörnyezet számára elviselhető, és semmiféle kockázatot nem jelent a lakosok számára" – tájékoztatott Juraj Rybanský minisztériumi szóvivő.
A lakosok elutasítják ezt az állítást. "Nevetséges az, hogy ez nem rontja a légkör minőségét" – jelentette ki Marian Dlugoš polgárjogi aktivista, aki arra is felhívta a figyelmet, hogy meggyőződése, mérgező gázok kerülhetnek a légkörbe és a Csallóköz talajvizeibe. "A talajvizek védett övezetben, valamint a túzok élőhelyein találhatók" - magyarázta Dlugoš, aki szerint az a legveszélyeztetettebb élőlények közé tartozik.
A beruházás megvalósítását az is akadályozhatja, hogy azon az úton, amelyen két személygépkocsi is nehezen közelekedik, teherautóknak kellene eljutniuk a hulladékégetőhöz.
Ha a környezetvédelmi tárca álláspontja nem is jelent közvetlen építkezési engedélyt, a lakosok a fellebbezést tervezik, amire április 8-ig, péntekig sort kell keríteniük.
"Benyújtjuk a kifogásainkat, amelyeket további aláírásgyűjtési akcióval támogatunk meg" – tette hozzá Dlugoš.
A város vezetése sem ért egyet a beruházással. Mint azt Valacsay Mária, az önkormányzat építészeti osztályának vezetője portálunknak elmondta, "kitartunk a korábbi álláspontunk mellett, és mindent megteszünk annak érdekében, hogy ez a beruházás ne valósuljon meg".
Az osztályvezető arra is felhívta a figyelmet, hogy a jelenleg kiadott minisztériumi ajánlás nem kötelező érvényű az önkormányzatra nézve. Az ajánlást a minisztérium az elkészült környezeti hatástanulmány alapján fogalmazta meg, a döntést egyébként még a korábbi miniszter, Peter Žiga vezetése alatt - az utolsó döntések egyekiként - hozta meg a szaktárca.
"A városfejlesztési terv sem engedi meg az ilyen beruházás jóváhagyását" - mondta el a Hirek.sk-nak Valacsay Mária, hangsúlyozva azt is, hogy az építkezési engedélyt megelőző folyamat részeként a helyi építkezési hivatal a terület kihasználtságáról (územné rozhodnutie) szóló határozatában is a beruházás megállítását fogalmazta meg, azt azonban a beruházó cég a Nagyszombati megye illetékes hivatalánál megfellebezte. Erről egyelőre még nem született döntés. "A somorjai önkormányzati testület azonban tegnapi, csütörtöki ülésén ismét elfogadott egy határozatot, amelyben rögzítette a testület: minden lehetőséget kihasznál arra, hogy megakadályozza a hulladékégető felépítését" - mondta az építési osztály vezetője.
A somorjaiak már korábban is tiltakoztak a tervezet ellen. A somorja.sk honlapon kifejtették: "Somorján évente 3500 tonna háztartási szemét keletkezik. Ez nem kis mennyiség, de messze elmarad attól, amit az SPV Dálovce Somorjára szeretne hozni, hogy aztán elégesse, az ő fogalmazásuk szerint elgázosítsa. A Sámotra tervezett szemétégető maximális kapacitása éves szinten 240.000 tonna. Ez a somorjai háztartásokban keletkezett szemét 68-szorosa. Naponta százával hordanák a szerdahelyi és a szenci járásból, egész Felső-Csallóközből teherautókkal a szemetet Somorjára, idővel valószínűleg Pozsonyból is, mert az égető maximális kapacitása messze meghaladja a három térség éves szeméttermését" - érveltek az ellenzők tavaly őszi tiltakozásukkor, amikor tiltakozó levelekkel fordultak a környezetvédelmi tárcához.