Sobotka: a menekültügyben a már jóváhagyott mechanizmusokat kell használni
Sobotka szerint az EU és Törökország között megkötendő megállapodás nem vezethet a korábban jóváhagyott menekültkvóták megemeléséhez. Csehország álláspontja ebben a kérdésben nem változott. "Lengyelország viszont megváltoztatja álláspontját. A tartós áttelepítési rendszer bevezetésének kérdésében a visegrádi négyek együtt fognak szavazni, álláspontunk így egységes lesz" - szögezte le Bohuslav Sobotka, akinek országa jelenleg a visegrádi országokat (Csehország, Lengyelország, Magyarország, Szlovákia) magában foglaló csoport soros elnöke.
Varsó tavaly - még az előző lengyel kormány idején - a négy visegrádi ország közül egyedüliként megszavazta az uniós elosztási kvótákat.
Ankara a múlt heti brüsszeli csúcstalálkozón azt javasolta, hogy visszafogadja a tőle illegálisan Görögországba távozott és nemzetközi védelemre nem jogosult, valamint a már a török partoknál feltartóztatott migránsokat, de az EU-nak minden egyes visszafogadott szíriai állampolgárért cserében be kellene fogadnia egy szíriai menekültet közvetlenül Törökországból.
Az Európai Bizottság tagállamainak vezetői csütörtökön délután találkoznak újra Brüsszelben, hogy véglegesítsék a törökökkel kötendő megállapodás szövegét, amelyet pénteken várhatóan alá is írnak.
Bohuslav Sobotkának meggyőződése, hogy a szemet szemért megoldás korlátozhatja a Görögországba áramló menekültek számát. "Szükség van azonban annak tisztázására, hogy ennek a mechanizmusnak a megvalósítása a gyakorlatban mennyire van összhangban az érvényben lévő menekülttörvénnyel és a nemzetközi kötelezettségekkel" - szögezte le a cseh miniszterelnök a parlamentben. Közölte, hogy Csehország kész segítséget nyújtani Görögországnak az adminisztratív terhek viseléséhez. "Csak az idén több mint száz szakképzett embert tudunk biztosítani az ellenőrző állomásokon és a határokon felmerülő többletmunkához" - fejtette ki a kormányfő.
Csehország tavaly önkéntesen felajánlotta, hogy 1100 menekültet vesz át Olaszországból és Görögországból. További 1691 menekült befogadására a szintén tavalyi európai uniós belügyminiszteri döntés kötelezi Csehországot. Prága, amely néhány más országgal együtt - köztük Magyarországgal és Szlovákiával - ezt a döntést vitatja és ellenzi, úgy véli, hogy az említett számok már nem emelkedhetnek. Sobotka ezt a parlamentben elmondott beszédében most megerősítette.
Támogatja a közös uniós megoldást a cseh és az olasz külügyminiszter
A migrációs válságban közös összeurópai megoldásra van szükség - állította egybehangzóan Lubomír Zaorálek és Paolo Gentiloni cseh és az olasz külügyminiszter, miután csütörtökön Prágában tárgyalásokat folytattak európai és kétoldalú kérdésekről.
Felhívták a figyelmet arra, hogy Szíria és Törökország mellett Líbiára is oda kell figyelni, mert onnan is nagyszámú illegális bevándorló érkezik Európába. Zaorálek szerint nem lehet kizárni, hogy ha az EU-nak sikerül lezárnia a menekültek útját az Égei-tengeren és a Balkánon keresztül, akkor ez a földközi-tengeri menekülési útvonal újra nagyon felerősödik. "Ha sikerülne megfékezni a Balkánon át hozzánk tartó menekültáradatot, akkor természetesen elképzelhető, hogy a földközi-tengeri út a nyár folyamán újra rendkívül fontossá válhat" - vélekedett Zaorálek. Rámutatott: "Az Európai Uniónak közösen kell dolgoznia, nem szabad azt az illúziót kelteni, hogy ez a probléma eltűnik."
Paolo Gentiloni arra hívta fel a figyelmet, hogy Európának nemcsak a saját területén kell fellépnie, de ott is, ahol a problémák gyökerei vannak. Szíriáról és Líbiáról beszélek" - szögezte le. "Komplex megközelítésre van szükség" - tette hozzá.
Közös volt az álláspont abban, hogy az Európai Uniónak a migrációs válság minden területén összehangoltan, közösen és az eddigieknél jóval hatékonyabban kellene fellépnie, nehogy megismétlődjön a tavalyi forgatókönyv, amikor az uniós tagállamok területén a menekültek százezrei mozogtak mindenfajta ellenőrzés nélkül.
Gentiloni a nap folyamán Bohuslav Sobotka cseh miniszterelnökkel, valamint Martin Stropnický védelmi miniszterrel is tárgyalt a menekültválságról.