Semjén: a MOGYE körüli harc a magyarság megmaradásáért folytatott küzdelmet jelképezi
MAROSVÁSÁRHELY. A Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem (MOGYE) körüli harc a magyarság megmaradásáért folytatott küzdelmet jelképezi - jelentette ki Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes pénteken a marosvásárhelyi Vártemplomban, a magyar tagozat tanévnyitó ünnepségén.

"Marosvásárhelyen a MOGYE a magyarság diszkriminációjának és jogfosztásának egyik legfájóbb sebe. Nem valamilyen plusztámogatást, kegyet, vagy privilégiumot kérünk, csak azt, ami emberi jogi alapon, és egyébként hatályos törvény alapján megillet minket. (...) A magyarság számára az önálló döntési jogkörrel rendelkező magyar kar az egyetlen elfogadható megoldás" - mutatott rá a politikus.
A tanévnyitó helyszínéül szolgáló marosvásárhelyi középkori református Vártemplomról megjegyezte: ennek a helynek is megvan az üzenete, hiszen ott, ahol 37 magyar Országgyűlést tartottak, ahol Nagy Lajos király, Hunyadi János és II. Rákóczi Ferenc is megfordult, a magyarok joggal érezhetik azt, otthon vannak, és ezen a földön nem bevándorlók.
"Az otthonosságérzetért azonban mindenkinek tennie kell" - figyelmeztetett a miniszterelnök-helyettes. Mint mondta, a magyar állam megteszi az erdélyi magyar orvosképzésért, amit megtehet, és a Studium Alapítványon keresztül támogatja az ösztöndíjprogramot, szakkönyvtárat, a vendégprofesszor-programot, szolgálati lakások építését. Ugyanakkor helytállásra buzdította a MOGYÉ-n tanuló magyar orvostanhallgatókat is, mert szerinte ez egyfajta nemzeti hitvallás, amivel a magyarság élni akarását bizonyítják.
Az erdélyi értelmiség sorsa az orvostanhallgatókon is múlik, így helytállásukkal az erdélyi magyarság megmaradását is szolgálják - mondta Semjén Zsolt. A miniszterelnök-helyettes a magyar kormány, a magyar állam és magyar nemzet támogatásáról biztosította a MOGYE magyar tagozatát.
Szabó Béla professzor, a MOGYE magyar tagozatának választott vezetője a tanévnyitón úgy értékelte, hogy a magas rangú politikusok, közéleti személyiségek támogatása bátorítást nyújt a magyar tagozatot önállósulását elszabotáló, a "bukaresti oktatási minisztérium burkolt támogatásával megvalósuló" jogsértés elleni küzdelemhez.
A MOGYE magyar tagozata tiltakozásképpen nem vett részt az egyetem múlt hétfői hivatalos tanévnyitóján, mivel a román többségű szenátus az intézményi autonómiára hivatkozva nem hajlandó életbe léptetni az új oktatási törvény magyar szempontból fontos előírásait.
Szilágyi Tibor professzor, az egyetem volt rektorhelyettesének korábbi tájékoztatása szerint a MOGYÉ-n idén 654 román, 309 magyar és 112 angol tagozatos diák kezdi meg az első évet, az orvosi karra 304 román, 165 magyar és 100 angol tagozatos diákot vettek fel.
A MOGYE kizárólag magyar tannyelvű intézményként alakult meg 1945-ben. Az intézményben a kommunista pártvezetés szóbeli utasítására vezették be 1962-ben a román nyelvű oktatást is, amely fokozatosan háttérbe szorította a magyar orvosképzést. Ma az egyetem vezető testületei a román oktatók kétharmados többségével működnek.
Semjén: a magyar állam alapvető küldetését teljesíti, amikor az erdélyi magyar felsőoktatást támogatja
A magyar állam nem valamiféle kegyet gyakorol, hanem alapvető küldetését teljesíti, amikor az erdélyi magyar felsőoktatást támogatja - hangsúlyozta Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes Marosvásárhelyen, ahol felavatta a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem (EMTE) 240 férőhelyes diákkollégiumát.
"A magyar államnak az értelme és célja, hogy a magyar nemzet fennmaradjon és a magyar emberek életminősége javuljon. Nyilván a magyar nemzet fennmaradása akkor lehetséges, ha minden nemzetrész megmarad. Ha akár az erdélyi, kárpátaljai, felvidéki, akár a délvidéki nemzetrész elveszne, az egyetemes magyarság csorbulna. Ahhoz, hogy az erdélyi magyarság fennmaradjon és ezáltal az egyetemes magyarság: ehhez kell a Sapientia" - mutatott rá a politikus.
Semjén Zsolt az egyetem napja alkalmából szervezett ünnepségen beszámolt arról, hogy a magyar állam működésre évi 2,2 milliárd forintot biztosít az erdélyi magyar felsőoktatási intézményrendszernek, fejlesztésre, építkezésre, bővítésre pedig - három évre elosztva - 4,1 milliárd forintot.
"Szomorú dolog, sőt szégyenletes, hogy a román állam egy fillérrel nem járul hozzá" - jegyezte meg Semjén Zsolt. Úgy vélte, azáltal, hogy a Sapientia EMTE nem kap román állami támogatást, Bukarest román állampolgárokat diszkriminál, akik adójukból hozzájárulnak a teljes romániai oktatási intézményrendszer fenntartásához, anyanyelvű egyetemi tanulmányaikhoz mégsem kapnak állami támogatást. Semjén Zsolt beszéde végén arról biztosította a Sapientia oktatóit és hallgatóit, hogy mindig számíthatnak a magyar államra, amely nemcsak az egyetem működését, hanem a fejlesztését és bővítését is biztosítani fogja.
A Sapientia EMTE 2000. október 3-án tartotta első tanévnyitó ünnepségét, ezért akkreditálását követően a szenátus ezt a napot nyilvánította az egyetem napjává.
Dávid László rektor az egyetem napi ünnepségen beszámolt arról, hogy a Sapientián három erdélyi oktatási helyszínen - Kolozsváron, Marosvásárhelyen és Csíkszeredában - jelenleg 2200 hallgató tanul 30 alapképzési és 8 mesterszakon, akiket több mint 200 főállású oktató tanít. Az egyetem körül mindenütt olyan "magyar szellemi teret" alakított ki, amely a jövő erdélyi magyarság értelmiségének biztosít "élhető" otthont. Rámutatott, Romániában hivatalosan nem nevezhető állami egyetemnek sem a Sapientia, sem a - szintén magyarországi támogatással működő - nagyváradi Partiumi Keresztény Egyetem (PKE), de a "közszolgálati jelzőt" mindkettő kiérdemelte.
Az egyetem vezetője köszönetet mondott a magyar kormánynak és az intézmény fejlődését szintén segítő kárpát-medencei magyar felsőoktatási intézmények - az ünnepségen is jelen lévő vezetőinek - a támogatásért.
Az egyetem Bocskai István-díjban tüntették ki Répás Zsuzsanna volt nemzetpolitikai államtitkár-helyettest és Hollanda Dénest, a Sapientia EMTE Műszaki és Humántudományok Kar alapító dékánját. A Sapientia azokat részesíti ebben az elismerésben, akik döntő módon járultak hozzá az egyetem fejlődéséhez.
A pénteken felavatott kollégiumban egyelőre 130 - többnyire elsőéves - hallgatót szállásoltak el. A bentlakási helyért tízezer forint körüli összeget kell fizetniük havonta a diákoknak és emellett - ugyanekkora összegért - ebédjegyet kell váltaniuk. A háromemeletes, 1400 négyzetméter hasznos felületű bentlakás mintegy 9,2 millió lejből (650 millió forintból) épült: a beruházást teljes egészében a magyar kormány finanszírozta. 2012 októberében a magyar kormány nevében Orbán Viktor miniszterelnök írt alá elvi megállapodást Marosvásárhelyen a Sapientia és a PKE vezetőivel az erdélyi magyar felsőoktatás fejlesztéséről, amelyben az elmaradt fejlesztések finanszírozását, köztük a marosvásárhelyi diákotthon felépítését is vállalta.
Forrás
MTI
