Rövidre fogták Mladiè kihallgatását gyenge fizikuma miatt
A Jugoszlávia szétesését követő délszláv háborúk legkeresettebb háborús bűnösét csütörtökön, a Belgrádtól mintegy 80 kilométerre lévő vajdasági Lázárföldön (Lazarevo) fogták el a reggeli órákban.
Mladièot délután vitték át a háborús bűnösök ügyében eljáró belgrádi bíróságra, ahol közel nyolc óra előtt nem sokkal kezdődött a kihallgatása, és alig fél órával később már véget is ért. Bruno Vekariè, a háborús bűnösök ügyében eljáró szerb különleges ügyész helyettese szerint Mladiè "rosszul néz ki, nem hasonlít a múlt század kilencvenes éveiben készült fényképeken szereplő személyre". Gyenge fizikai állapota ellenére a tábornok - Vekariè megfogalmazása szerint - kitart ismert álláspontja mellett.
Miloš Saljiè, Mladiè ügyvédje a kihallgatás után ugyancsak azt mondta, hogy ügyfele rossz állapotban van. Szerinte arra se volt képes, hogy a személyes adatait elmondja, azt azonban kijelentette, hogy nem ismeri el a hágai ENSZ-törvényszék illetékességét.
Az ügyvéd szerint a tábornok megerősítette, hogy elfogásakor nem tanúsított ellenállást, habár két pisztoly is volt nála. Miloš Saljiè úgy vélte, hogy jelenlegi állapotában Ratko Mladièot nem szabad kiadni a hágai Nemzetközi Törvényszéknek, hanem valamelyik egészségügyi intézménybe kell szállítani.
Boris Tadiè szerb elnök csütörtökön negyed kettőkor jelentette be, hogy a Belgrádtól nyolcvan kilométerre lévő Lazarevo (Lázárföld) faluban elfogták Ratko Mladièot. A B92 belgrádi rádió úgy tudja, hogy a férfit a szerb titkosszolgálat fogta el.
Tadiè szerint Ratko Mladiè elfogása ismételt megerősítése annak: Szerbia a hágai Nemzetközi Törvényszékkel való együttműködés lezárásán dolgozott, hogy pontot tegyen a történelem e nehéz fejezetére. "Megmutattuk, hogy Európába igyekszünk, és erősíteni akarjuk hitelünket a nemzetközi közösségben" - mondta Tadiè. Hangsúlyozta, Mladiè elfogása után Szerbia számára lehetőség nyílik arra, hogy új kapcsolatokat építsen a délkelet-európai térségben. Mladièot tartják a srebrenicai mészárlás első számú felelősének.
A boszniai szerb fegyveres erők az 1992 és 1995 közötti boszniai háború vége felé, 1995 júliusában foglalták el az ENSZ-védelem alatt álló srebrenicai muzulmán enklávét, és néhány nap leforgása alatt kivégeztek mintegy 8000 muzulmán férfit és fiút. A holttesteket tömegsírba temették.
Tavaly októberben a szerb kormány az addigi összeg tízszeresére, tízmillió euróra emelte a volt boszniai szerb katonai parancsnok fejére kitűzött vérdíjat. Az Egyesült Államok 5 millió dollárt és teljes körű védelmet ígért annak, aki segít Mladiè kézre kerítésében. A boszniai szerb extábornok a hágai Nemzetközi Törvényszék körözése alatt áll, de a szerbek közül sokan ma is hősnek tartják.
Meglepődött a 330 fős település, Lazarevo polgármester azon, hogy a faluban fogták el a háborús bűnökkel gyanúsított Mladièot. Radmilo Stanisic elmondta, hogy először nem volt tudomása arról, ki az, akit a településen őrizetbe vettek, és csak később, a 12 kilométerrel arrébb fekvő Zrenjanin városában egy találkozón tudta meg a részleteket. A polgármester azt nem tudta megmondani, pontosan melyik épületben rejtőzött Mladiè.
Jerzy Buzek, az Európai Parlament elnöke közleményben üdvözölte Ratko Mladiè elfogását. Az Európai Bizottsági bővítési szóvivője úgy kommentálta az ügyet, hogy Szerbia végre megértette, milyen fontos az együttműködés a Hágai Törvényszékkel és ez az egyetlen út, amely Európába vezet. A napokban kiszivárgott információk szerint a hágai főügyész nem elégedett Belgrád együttműködésével a háborús bűnösök kézre kerítésében, elemzők szerint ez a vélemény bizonyosan változni fog.