2017. április 10., 19:14

Robbanás történhetett a szmolenszki légi katasztrófa során

VARSÓ. Sok jel utal arra, hogy robbanás történt a 2010-es szmolenszki légi katasztrófa során, a gép még a levegőben esett szét darabokra - közölték a lengyel kormánygép egykori tragédiájának körülményeit vizsgáló, a lengyel nemzetvédelmi tárca mellett működő bizottság hétfői varsói sajtóértekezletén.
201704101724590.Smolensk_2.jpg

A tájékoztatón egy dokumentumfilmet vetítettek, amelyben összefoglalták a tavaly február óta működő vizsgálóbizottság által megállapított tényeket. A bizottság bejelentette: munkáját továbbra is folytatja a tragédia okainak végleges tisztázásáig. A katasztrófa folyamatát animációk révén szemléltették. A dokumentumfilm narrátora úgy értékelte: az orosz légiirányítók tudatosan hibásan tájékoztatták a lengyel pilótákat a gép elhelyezéséről, nem közölték velük, hogy a gép letért útvonaláról.

A fedélzeti műszerek olvasatai, a katasztrófa helyszínén végzett terepszemle, valamint az utólagos tudományos kísérletek alapján készített animációk szemléltették: a repülés utolsó másodperceiben a repülőgép műszerei több műszaki hibát jeleztek, és a gép még a levegőben esett szét darabokra.

Anélkül, hogy akadályba ütközött volna, levált többek között a bal szárny egy része, ami azonban nem akadályozhatta volna a gépet abban, hogy tovább repüljön - értékelte a bizottság. Több érvet mutattak fel arra vonatkozóan, hogy a pilóták közvetlenül a katasztrófa előtt nem próbáltak leszállni, hanem észlelve a közeledő veszélyt, még a biztonságos magasságban fel akarták emelni a gépet, amely azonban ismeretlen okokból irányíthatatlanná vált.

A roncsdarabok elhelyezkedése a földön, a holttestek sajátos sérülései "arra késztették a bizottságot, hogy teljesen valósnak tekintse a robbanás lehetőségét". A bizottság által végzett kísérletek eredményei szerint a robbanás "legvalószínűbb kiváltója egy termobarikus töltet volt, amely erős lökéshullámot eredményezett" - hangzott el a filmben.

A bizottság szerint a robbanás a lezuhanás előtt a pilótafülkében, a gép szárnyán, valamint a törzs és a szárny kapcsolódási pontjain történt. A robbanásra az is utalhat, hogy eddig négy olyan holttestet azonosítottak, amely nem a baleset okozta tüzek közelében feküdt, mégis súlyos égési sérüléseket fedeztek fel rajtuk.

Antoni Macierewicz lengyel nemzetvédelmi miniszter a sajtókonferencia elején elmondta: a légi katasztrófát ennek bekövetkezése után vizsgáló intézmények nem teljesítették kötelességüket.

A Lengyelországot 2015 novembere óta kormányzó, nemzeti konzervatív Jog és Igazságosság párt úgy látja, hogy az eddigi lengyel- és oroszországi vizsgálatok alapvető tényeket és információkat hallgattak el, amelyek lényegesen módosítják az események megítélését.

A hét évvel ezelőtt, 2010. április 10-én a nyugat-oroszországi Szmolenszknél bekövetkezett, a lengyel kormánygép fedélzetén utazó 96, többségében magas rangú személyiség - köztük Lech Kaczynski lengyel elnök - halálával járó katasztrófa okait illetően az orosz és a lengyel vizsgáló hatóságok eddig eltérő részeredményekre jutottak. Oroszország a lengyel kormánygép pilótáira hárította a teljes felelősséget.

Duda: mindent meg kell tenni a szmolenszki légikatasztrófa okainak tisztázásáért

Mindent meg kell tenni a szmolenszki légikatasztrófa okainak tisztázása érdekében,  azért, hogy eleget tegyenek az alapvető igazságosságnak - hangsúlyozta Andrzej Duda lengyel elnök hétfőn, a lengyel politikai elit halálával járó tragédia hetedik évfordulója alkalmából rendezett központi megemlékezésen.

A 2010-es  szmolenszki légikatasztrófához fűződő megemlékezések hagyományos színhelyén, a varsói elnöki palota előtt mondott beszédben Andrzej Duda bírálta, hogy az előző kormány idején mulasztásokat követtek el a katasztrófa okainak vizsgálatában, és alapvető fontosságúnak nevezte, hogy a lengyel állam igazságos legyen a tragédia áldozatainak hozzátartozóihoz, valamint "az esetleg bűnösökhöz is".

Beszélt az áldozatok emlékére emelt emlékművek, a katasztrófához fűződő történelmi emlékezet fontosságáról is. "Lengyelország emlékezet nélkül - ez történelmétől, gyökereitől megfosztott,  önmaga megvédésére esélyt adó magatartás nélküli Lengyelországot jelentené" - fogalmazott.

Egyúttal a bűnügyi felelősségtől független, keresztény szellemű megbocsátásra kérte a lengyeleket, akiket kölcsönös tiszteletre is felhívott, azzal érvelve, hogy a lezuhant kormánygép fedélzetén különféle politikai irányultságú személyiségek utaztak.

A 2010. április 10-én a nyugat-oroszországi Szmolenszknél bekövetkezett, a lengyel kormánygép fedélzetén utazó 96, többségében magas rangú személyiség - köztük Lech Kaczynski lengyel elnök - halálával járó katasztrófa okait illetően az orosz és a lengyel vizsgálóhatóságok eddig eltérő részeredményekre jutottak.  A lengyelországi bűnügyi vizsgálatot a lengyel államügyészség folytatja le.

Ez  múlt héten a tragédia idején rögzített hangfelvételek új elemzése alapján két orosz légiirányítót - Pavel Plusnyin orosz alezredest, valamint  Viktor Rizsenko őrnagyot -  gyanúsított meg a légikatasztrófa szándékos okozásával,  a szmolenszki irányítótoronyban szintén tartózkodó  Nyikolaj Krasznokutszkij orosz őrnagyot  pedig bűnrészességgel gyanúsították meg.

A tragédiát szintén vizsgáló, a lengyel nemzetvédelmi tárca mellett működő bizottság hétfőn, beszámolva munkája részeredményeiről,  úgy értékelte: az orosz légiirányítók tudatosan hibásan tájékoztatták a lengyel pilótákat a gép elhelyezéséről, nem közölték velük, hogy a gép letért útvonaláról.

A lengyel ügyészség hat olyan eljárást is folytat, melyek során a tragikus végkifejletű szmolenszki út szervezését, a lengyel tisztségviselők ezzel kapcsolatos esetleges bűnügyi felelősségét vizsgálja.

Varsóban és több lengyelországi városban hétfőn egész napos megemlékezéseket  tartottak a  katasztrófa hetedik évfordulója alkalmából.  A megemlékezések keretében hétfő délután a varsói helyőrség belvárosi parancsnokságánál Lech Kaczynski mellszobrát avatták fel Beata Szydlo miniszterelnök, Antoni Macierewicz nemzetvédelmi miniszter részvételével. Jelen volt a néhai államfő ikertestvére, a kormányzó Jog és Igazságosság párt elnöke, Jaroslaw Kaczynski is.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.