2013. június 12., 12:57

Rejtett óceánok lehetnek a Szaturnusz holdján

WASHINGTON. A gyűrűs bolygót és holdjait vizsgáló Cassini űrszonda képei alapján lehetséges, hogy a Dione felszíne alatt rejtett óceánok vannak. A felfedezés újabb csemege a Földön kívüli élet kutatói számára.
A felszín alatti óceánok létezésére számos jel utal többek között a Szaturnusz Titán és Enceladus, valamint a Jupiter Európa nevű holdján, ebbe a körbe csatlakozott most a Dione is.

A Szaturnusz környékét 2004 óta vizsgáló Cassini űrszonda magnetométerével gyenge részecskecsíkot érzékelt a Dione nyomában. A hold felszínéről készített képek és – hasonlóan az Enceladus-hoz – az inaktív repedésekből feltörő vízjég és széntartalmú részecskék jelenléte arra enged következtetni, hogy az égitest szilárd, jeges felszíne alatt folyékony óceán található. Ha ez így van, akkor az jelentősen növeli annak az esélyét, hogy a Dione-on is van élet.

A hold felszínén húzódó 1-2 kilométer magas hegy, a Janiculum Dorsa 500 méteres mélységekben is okozott torzulást a Dione köpenyében, valószínűleg azért, mert egy felszín alatti óceánnak köszönhetően az égitest felszíne melegebb volt, amikor a hegy formálódott – mondták a NASA kutatói.

Ahogy a Dione kering a Szaturnusz körül, összenyomódik és széthúzódik, emiatt pedig hő keletkezik. Ha létezik egy felszín alatti óceán, melyen a jeges kéreg lebeg, akkor az felerősíti a bolygó gravitációs vonzásának erejét és a hőtermelés akár tízszeresére is nőhet. Ugyan más módon is meg lehetne magyarázni ezt a jelenséget, de mind közül az óceán jelenléte a legvalószínűbb.

Úgy tűnik, hogy a felszín alatti óceánok gyakorinak számítanak a jeges égitestek körében, így akár az is elképzelhető, hogy olyan az törpebolygókon is megtalálhatók, mint a Plútó vagy a Ceres - közölte a hirado.hu.
Megosztás