Rádióteleszkópokkal térképezik fel a Tejútrendszert

A Max-Planck Institute for Radio Astronomy közleménye szerint az Észak-Amerikában és a Hawaii-szigeteken lévő Very Long Baseline Array segítségével a galaxis másik felén lévő, a Naptól mintegy 66 ezer fényév távolságra elhelyezkedő területet figyelték meg, ennek pontos koordinátáit rögzítve a rádióteleszkópok révén, egycsapásra megduplázva a korábbi távolsági rekordot. Ez a terület, amely eddig többnyire ismeretlen volt előttünk, a csillagképződés egyik központja lehet, a galaxis középpontjától nagyjából 27 ezer fényévnyire van, jelentőségét pedig számunkra az (is) adja, hogy jobb megfigyelésével immár pontosan körül tudjuk határolni a spirálkarok kiterjedését.
A kutatók eddig összesen mintegy 200 mérést végeztek el, ezek nagy részét még 2014 és 2015 során, vagyis azóta többnyire az adatok kielemzésén dolgoztak. Mivel további 100 hasonló mérésre lesz szükség a déli féltekéről, a jövőben egyes, Ausztráliában felépített teleszkópokkal folytatják a méréseket, ezt követően pedig megszülethet a minden eddiginél részletesebb háromdimenziós térkép a Tejútrendszerről. Ez utóbbi azért lesz fontos mérföldkő, mert bár ugyan művészi alkotások jelenleg is rendelkezésünkre állnak saját galaxisunk kinézetéről, a pontosabb mérések révén minden korábbinál részletesebb és jobb képet kapunk majd galaxisunkról.
Ehhez azonban még évekre lesz szükség, a szakemberek szerint nagyjából az elkövetkező évtized során véglegesítik a térképet.