2011. augusztus 9., 09:15

Politikusok kontra hitelminősítők

PRÁGA, BÉCS. Megdöbbent a világ, amikor a Standard & Poor's leminősítette az Egyesült Államokat. „Ez értelmetlen“ – mondta Warren Buffet milliárdos, aki nem titkolta, hogy a döntés meglepte. Hasonlóan vélekedett Paul Krugman, Nobel-díjas közgazdász is!

„Ezek az emberek nem képesek jó döntést hozni!“ – írta blogjában a hitelminősítőkkel kapcsolatban Krugman. Elgondolkodtatók ezek a szavak egy olyan embertől, akinek a közgazdasági ismereteit Nobel-díjjal ismerték el. A Der Spiegel internetes kiadása azonban úgy fogalmaz, nem kétséges, a hitelminősítő nem hagyta befolyásolni magát a politikusoktól, amikor ítéletet mondott! A leminősítés arra sarkallja az amerikaiakat, hogy jobban spóroljanak – állapította meg a német lap.

Napjainkban tehát „többet ér“ a hitelminősítők szava, vagyis az az ítélet, hogy egy-egy ország képes-e törleszteni hiteleit, mint a politikusi ígéretek. Ezt bizonyítja az is, hogy hétfőn hiába avatkozott be a folyamatokba az Európai Központi Bank, s vásárolt spanyol és olasz kötvényeket, a tőzsdeindexek zuhantak tovább.

A kérdés most az, hogy mindez hogyan befolyásolja mindennapi életünket.  A bizonytalanság kivárásra, a beruházások elhalasztására ösztönözheti a befektetőket, ami a munkanélküliség emelkedését és bérstoppot eredményez.

Egyre többen fogalmazzák meg, hogy nincs rendjén, ha gyakorlatilag korlátlan a hatalma a három nagy hitelminősítőnek, a Moody´s Investors Service, a Standard & Poor's és a Fitch Ratings cégeknek. Egy szavukkal a romlásba képesek dönteni ágazatokat, sőt egész országokat! Ezzel összefüggésben már megtörténtek az első feljelentések Németország, Spanyolország illetve Olaszország részéről. A vádak szerint a 2008-ban kezdődött pénzügyi válságban is komoly szerepet játszottak a hitelminősítők.

Mark Holmer osztrák közgazdász rámutat, a politikusok nem mondanak igazat országaik hitelállományáról, ez tény, a másik oldalon azonban a hitelminősítőket sem lehet beállítani „az igazság egyedüli birtokosainak“, hiszen az amerikai jelzálog-válság idején ők is hibáztak. Sőt senki sem tudja, hogy pontosan minek alapján értékelik az egyes országok gazdasági teljesítményét! „Ha tévednek, semmi se történik, felelősség nem terheli őket“ – jegyzi meg a bécsi Nemzetközi Gazdasági Intézet munkatársa.

A Standard & Poor's egyébként elismerte, nem voltak pontos ismeretei az Egyesült Államok adósságáról, amikor leminősítette. Döntésében elsősorban az játszott szerepet, hogy a politikusok nem hajlottak a megegyezésre!

Wolfgang Münchau német közgazdász védelmébe vette a hitelminősítőket. A cégek tanultak korábbi hibáikból, mostani ítéleteik az eurozóna valós, kaotikus állapotát tükrözik – írta a Financial Timesban.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.