Pillanatfelvétel a Garam mente értékeiről

Szabó Mátyás, a Garam menti Kollégium vezetője szerint az elkészült munka nem turisztikai és nem helytörténeti bemutató, hanem egy pillanatfelvétel a térség jelenlegi állapotáról. "Azt kutattuk, mi az, ami helyben tartó erőként jellemezhető érték, ezeket rögzítettük fényképpel, élménybeszámolóval, száraz tényekkel is kiegészítve a 2016-os évről, a Garam mentéről."
A könyv 35 Garam menti település leírását tartalmazza, kitér a szellemi, kulturális és épített örökségre, egy adathordozóval kiegészítve pedig megismerhetjük a helyi népművészet kincseit. A kutatómunka szakmai vezetője Dániel Erzsébet néprajzos volt. A kutatásban résztvevő egyetemi hallgatók a Kárpát-medence több pontjáról érkeztek a Garam mente falvaiba, s örömmel végezték az értékgyűjtő munkát.
Pócs Csilla, egyetemi hallgató korábban nem vett részt ilyen kutatásban, az őszi feltáró munka tehát számára ismeretlen volt, annál is inkább, hogy korábban nem is járt a Felvidéken, így neki ez egy teljesen új élmény volt.
Hágen Ádám, a Lakiteleki Népfőiskola munkatársa is úgy véli, az a varázsa ennek a kutatásnak, hogy olyan "élményfröccsöt ad", amit máshol nem lehet megszerezni. "Páratlan az a vendégszeretet, ahogy bennünket fogadtak az adatközlők, és az is, ahogy a jelenről beszéltek, mert mi arra vagyunk kíváncsiak, hogy most hogyan élnek, így ezek a kötetek ilyen szempontból egyediek."
A Lakiteleki Népfőiskola a kilencvenes évek elejétől szervezi a magyar értékeket feltáró összejöveteleket, konferenciákat s az utóbbi években a Miniszterelnökség, az Emberi Erőforrások Minisztériuma és a Hungarikum Bizottság támogatásával 20 kollégiumot indított el a Kárpát-medencében.
Lezsák Sándor, a Lakiteleki Népfőiskola alapítója, a magyar Országgyűlés alelnöke elmondta, a munkában részt vevő fiatalok részvételével tartanak majd egy nemzetpolitikai szabadegyetemet Lakiteleken. "A fiatalok elmondják majd a tapasztalataikat, s ezzel üzenetet fogalmaznak meg a politikának, a kormánypolitikának, hogy mi az, amit jól csinál, s mi az, amit még jobban kellene csinálni."
Lezsák Sándor úgy véli, a Kollégiumok legfontosabb hozadéka, hogy a fiatalok megismerkednek egy-egy tájegységgel, az ott élőkkel szoros kapcsolat, sok esetben barátság alakul ki. "Lehetőséget kell teremteni az élménynek és a sikernek, mert nagy szükség van az egyéni és a közösségi sikerélményre" – hangsúlyozta Lezsák Sándor.
