Peking dühöng Cameron viselkedése miatt
Cameron beavatkozott Kína belügyeibe, s a brit vezetőknek számolniuk kell a "komoly következményekkel - közölte Szung Tao (Song Tao) miniszterhelyettes Sebastian Wood nagykövettel. Az ilyenkor szokásos módon arra sürgette Londont, hogy "gyakorlati tettekkel javítsa ki a hibáját".
Peking, külügyi szóvivője útján külön is "mély felháborodását és komoly kifogását" fejezte ki a történtek miatt. "A találkozó durva beavatkozás Kína belügyeibe, a kínai emberek érzéseinek megsértése, miközben hamis üzenetet küld a Tibet függetlenségét követelő erőknek" - hangoztatta Hung Lej (Hong Lei) tájékoztatóján. Hozzátette, a dalai láma "politikai menekült", aki hosszú ideje vesz részt a Kína-ellenes szakadárok küzdelmében.
Hung megjegyezte, hogy a brit fél annak ellenére megrendezte az eseményt, hogy Kína - Pekingben és londoni diplomáciai képviseletén keresztül - többször is tiltakozásának adott hangot. A szóvivő nyomatékosan aláhúzta, a tibeti kérdést Kína kizárólagos belügyének tekinti, s - mint mondta - Peking határozottan ellenzi, hogy külföldi vezetők bármilyen formában is találkozzanak a dalai lámával és tiltakozik az ellen, hogy bármely ország, vagy személy beavatkozzon Kína belügyeibe.
Cameron és helyettese, Nick Clegg együtt találkozott hétfőn a dalai lámával, aki egy neki ítélt díj átvételére érkezett a brit fővárosba. Sajtójelentések megjegyzik, a két brit politikus és a dalai láma magánnak minősített találkozóját" a Downing Street-től, vagyis Cameron rezidenciájától távol tartották meg.
A brit külügyminisztérium szóvivője a helyzetre reagálva megjegyezte, a brit miniszterek úgy gondolják, "tőlük függ", hogy kivel találkoznak. Ugyanakkor hozzátette: ha találkoznak is valakivel, abból "nem feltétlenül következik, hogy osztják is annak az illetőnek a véleményét".