Pedagógussztrájk – Az ISU nem tudja, mekkora támogatására számíthat
Vladimír Crmoman, a kezdeményezés képviselője úgy véli, jelenleg technikailag nem lehetséges kiértékelni a támogatás mértékét, ám a sztrájkkal kapcsolatos regisztrációt már beindították. „Minden akciónk során kockáztattunk. Mi nem akarunk sztrájkot, de hajlandóak vagyunk abban részt venni. Reméljük, hogy a kormány már nem fog figyelmen kívül hagyni minket” – jelentette ki.
Branislav Koèan, a Szlovák Tanítói Kezdeményezés (ISU) másik képviselője arra számít, hogy sztrájk esetén a pedagógusok támogatása fokozatosan növekszik majd. Azt állítja, hogy a fokozatos sztrájk szeptember 13-án figyelmeztető jellegű lesz, nem céljuk az oktatás folyamatának túlságos megzavarása. „Minden olyan hang, amely a helytelen viszonyok javulását támogatja, helyes. Mi azzal is sikert értünk el, hogy vita indult az oktatásügy helyzetéről. Ha azonban semmit sem teszünk, akkor semmi sem változik” – hangsúlyozta Koèan.
Az elégedetlen pedagógusok azt akarják elérni, hogy a kormány és a parlament törvényi intézkedésekkel biztosítsa valamennyi regionális oktatásügyben dolgozó pedagógus és szakdolgozó bérének havi 140 euróval történő idei emelését, a következő évtől pedig havi 90 euróval emeljék a bérüket. Azt is kérik, hogy értékeljék át a pedagógusok továbbképzésének rendszerét, valamint az egyes iskolák felszereltsége terén mutatkozó különbségek felszámolása céljával 400 millió euróval növeljék az oktatási és belügyi tárca költségvetését.
Amennyiben a kormány nem teljesíti az ISU követeléseit, akkor az elégedetlen pedagógusok szeptember 13-án készek fokozatos sztrájkba lépni. Aznap az iskolákban egy tanítási órán nem folyna oktatás. Ha változatlan marad a helyzet, akkor az ISU szeptember 21-én folytatja a sztrájkot, aznap az iskolákban két tanítási óra maradna el, szeptember 29-én pedig már három órán nem tanítanának.
Az oktatási tárca azt állítja, a kormány programnyilatkozatában arra kötelezte magát, hogy az alapvető belső változások mellett a pedagógusbéreket 2018-ban, 2019-ben és 2020-ban is 6-6 százalékkal emeljék. A szaktárca egyúttal közölte: tárgyalást kezdeményezett a pénzügyminisztériummal annak érdekében, hogy a regionális oktatásügyben és a főiskolákon oktató pedagógusok bére 2017 januárjától 6 százalékkal emelkedjen.
„Bérük összességében tehát a választási időszak végéig közel 40 százalékkal emelkedne. Ekképp a pedagógusok a közalkalmazottak egyetlen olyan kategóriáját képeznék, akik számára garantálnák a legnagyobb méretű béremelést” – szögezte le a tárca. Azt is tudatosítja azonban, hogy az ilyen béremelés nem biztosítja Szlovákia uniós szintű pedagógusbérek felé történő elmozdulását, s az emelést emiatt folytatni kell. A szlovákiai oktatásügy jelenlegi állapotának témakörét azonban a tárca szerint nem szabadna csak a pedagógusbérek kérdéskörére szűkíteni.
A Szlovákiai Oktatásügyi és Tudományos Dolgozók Szakszervezeti Szövetsége (OZPŠaV) szerdai rendkívüli tanácskozását követően jelezte, nem kapcsolódik be a sztrájkba, mert azt szélsőséges megoldásnak tartja. Pavel Ondek elnök szerint a távolmaradásnak azonban egy másik oka is van, a szakszervezetet köti a kollektív szerződés. Az elnök egyébként úgy véli, a sztrájk lehetőségén az után kell gondolkodni, ha a következő évre szóló kollektív szerződésbe nem kerülnek bele a pedagógusok elvárásai. Ugyanakkor Ondek azt is mondta, tagságukat semmilyen módon nem akadályozzák abban, ha részt kívánnak venni a sztrájkban.
A Szakszervezeti Szövetségek Konföderációja (KOZ) csütörtökön közölte, hogy nem támogatja a szeptember 13-án kezdődő sztrájkot. A konföderáció állásfoglalása szerint a pedagógusbérek növelésének ügyében úgy érzi, kötik a kollektív szerződés, amelyet 2015-ben tárgyaltak meg, illetve belefoglaltak a munkáltatók magasabb szintű kollektív szerződésébe. „A Szakszervezeti Szövetségek Konföderációja a közigazgatás alkalmazottainak (beleértve a tanítókat is) béremelésével kapcsolatban a kollektív szerződést tartja a leginkább megfelelő és az egyedüli törvényes eszköznek az említett cél eléréséhez” – fogalmaztak a szakszervezet képviselői. Hozzátették, igyekezni fognak, hogy 2017-ben a kollektív szerződés értelmében minél kedvezőbb béremelést érjenek el ne csak a pedagógusok, hanem minden közigazgatásban dolgozó alkalmazott számára.