2017. május 25., 10:21

Összeül a NATO: Trump és Macron is ott lesz

BRÜSSZEL. Csúcstalálkozót tartanak csütörtökön a NATO-tagországok Brüsszelben, és ezen első ízben vesz részt Donald Trump amerikai, valamint Emmanuel Macron francia elnök.

Az ülésen az állam-, illetve kormányfők várhatóan megerősítik a védelmi költségek méltányos viselésére vonatkozó vállalásaikat, továbbá a terrorizmus elleni harc és a transzatlanti együttműködés melletti elkötelezettségüket.

Jens Stoltenberg, a szövetség főtitkára bemutatja a NATO új székházát is, továbbá felavatják az Egyesült Államokban 2001. szeptember 11-én elkövetett terrortámadások emlékére állított emlékművet és a berlini fal emlékművét.

Szakértő: Franciaország diplomáciai űrt tölthet be a világpolitikában

Ha Franciaországnak egy jelenlegi diplomáciai űrt betöltve sikerülne közvetítőként fellépnie Oroszország, Németország és az Egyesült Államok között, akkor Emmanuel Macron elnök vezetésével a nagy világpolitikai ügyekben kiterjeszthetné a befolyását - mondta Soós Eszter Petronella, Franciaország-szakértő a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában csütörtök reggel.

A szakértőt azzal kapcsolatban kérdezték, hogy csütörtökön a NATO-tagországok csúcstalálkozót tartanak Brüsszelben, és azon első ízben vesz részt Donald Trump amerikai, valamint Emmanuel Macron francia elnök. A francia államfő hétfőn Vlagyimir Putyin orosz elnökkel is találkozik.   

Soós Eszter Petronella azt mondta: biztosra vehető, hogy az amerikai és a francia elnök kétoldalú találkozót is tart Brüsszelben. Ezen várhatóan szóba kerül majd az Európai Unió és az Egyesült Államok között tervezett szabadkereskedelmi megállapodás (TTIP), a közel-keleti helyzet és a francia diplomácia egyik nagy sikerének számító párizsi klímaegyezmény, amely mellett azonban Donald Trump nem elkötelezett.   

A Macron-Putyin találkozóval kapcsolatban a politológus arról beszélt: Oroszországnak mindenképpen érdeke normalizálni viszonyát Franciaországgal - mint az EU egyik fontos tagállamával -, mert ez kitörést jelenthetne a jelenlegi elszigeteltségéből. Emmanuel Macron pedig felismerte, hogy - mivel mind az Egyesült Királyság, mind az Egyesült Államok mással van elfoglalva - van egy diplomáciai űr: az oroszokkal való együttműködés, vagyis az Oroszország, Németország (az unió) és az Egyesült Államok közötti közvetítés által Franciaország újra kiterjesztheti a befolyását a nagy világpolitikai ügyekben - fogalmazott a szakértő.

Megosztás