2018. december 20., 08:10

Összecsapások törtek ki a kongói Kinshasában

A Kongói Demokratikus Köztársaság fővárosában, Kishasában az egyik ellenzéki elnökjelölt támogatói és a biztonsági erők között összecsapások törtek ki szerdán, miután a város kormányzója betiltotta a politikai kampányokat napokkal a vasárnapra kiírt elnökválasztás előtt.

Joseph Kabila
Fotó: TASR

André Kimbuta kormányzó közölte: a hatóságok birtokába került információk szerint a főbb elnökjelöltek hívei közt megbúvó szélsőségesek erőszakos utcai megmozdulásokra készülnek Kinshasában a kampányeseményeken.

Kinshasa az ellenzék fellegvára, több tucat ember halt meg két évvel ezelőtt, amikor Joseph Kabila hivatalban lévő elnök megtagadta a lemondást mandátumának lejárta után.

Kimbuta, aki a hatalmon lévő pártszövetség tagja, azután hozta meg döntését, hogy a múlt héten legalább hét ember meghalt a hatóságok és a Martin Fayulu ellenzéki elnökjelölt hívei közti összecsapásokban, illetve hogy tűz ütött ki választási bizottságának egyik raktárában, és a lángokban több ezer szavazógép megsemmisült.

A tiltás bejelentése után néhány órával – a Reuters brit hírügynökség jelentése szerint – a rendőrség elállta Fayulu támogatóinak az útját Kinshasa külterületén, ahol az ellenzéki politikus egy kampányrendezvényre igyekezett. A hatóságok könnygázt vetettek be az őket kövekkel hajigáló ellenzékiek ellen.

Nem a szerdai volt az első alkalom, hogy a hatóságok összetűztek Fayulu híveivel, vagy akadályozni próbálták az ellenzéki politikust a kampányolásban.

A kampányidőszak hivatalosan péntek éjfélkor ért volna vége. Fayulu és a másik fő ellenzéki jelölt, Felix Tshisekedi elutasította a tilalmat. Utóbbi pártjának elnöke közölte: nem tudunk tiszteletben tartani egy olyan rendeletet, amely megsérti az elnökjelöltek jogait és szabadságát.

Az ellenzéki felháborodást vélhetően az is fokozta, hogy Kimbuta leszűkítette a kampányolást a médiára, így viszont Kabila kijelölt utódja, Emmanuel Ramazani Shadary volt belügyminiszter kerül előnybe, mivel számos médiaszervezetet a kormány irányít, ráadásul Shadarynak jóval nagyobb kampánypénzekhez van hozzáférése.

Az ellenzékben emellett aggodalmat keltett az országban először használandó szavazógépek bevezetése is, lehetséges manipulációtól tartanak a 2001 óta hatalmon lévő Kabila kegyelt utódja javára.

Kabila, aki csaknem 18 éve irányítja a közép-afrikai országot, nem indulhat az elnökválasztáson, mert már jócskán kitöltötte az alkotmány által megengedett megbízatási idejét. A jelenlegi elnök két éve halasztgatja az elnökválasztást, amelyre széles körben, mint a demokrácia tesztjére tekintenek a konfliktusok sújtotta országban, amelyben sosem volt még példa békés hatalomátadásra.
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.