2017. május 16., 09:34

Önálló tantárgyként térhet vissza az iskolákba a honvédelmi nevelés

POZSONY. Az iskolákban önálló tantárgyként oktathatnák a honvédelmi nevelést. Peter Plavèan oktatásügyi miniszter és Peter Gajdoš védelmi miniszter arról tárgyalnak, hogy meg kell erősíteni az iskolákban a honvédelmi nevelést, mert úgy vélik, így lehetne megelőzni a szélsőségességet és egészséges módon növelni a hazafias érzéseket.
201705151537080.br01.jpg

„Keressük a lehetőségeket, hogyan lehetne önálló tantárgyként bevezetni a honvédelmi nevelést. Ezt nagyon fontosnak tartjuk, leginkább a szélsőségesség megelőzésében. Ebben az irányban a védelmi minisztériummal is együttműködünk, hogy megtaláljuk a megoldás legjobb modelljét“ – tájékoztatott Peter Plavèan.

Az oktatásügyi tárca támogatni szeretné az iskolákban a művelődést a biztonság területén, a hazafiasság megerősítését, illetve fejlesztené és jobb minőségűvé tenné a honvédelmi nevelést a ma működő rendszer keretein belül is. Jelenleg ugyanis a honvédelmi nevelés a kötelező oktatás része, de nem önálló tantárgyként. A honvédelmi nevelést Az egészség-és életvédelem keretein belül oktatják, amelyet az Állami Művelődési Program tantárgyain belül és önálló tanítási formákon belül tanítanak a pedagógusok.

A honvédelmi nevelés célja, hogy a tanulók megfelelő hozzáállása kialakuljon, ismereteket és készségeket szerezzenek az élet és az egészség védelme területén rendkívüli helyzetekben. Hasonlóképpen a természetben való tartózkodás és mozgás során, ahol nem várt események veszélyeztethetik az embert és környezetét. A gyakorlatok célja az, hogy felkészítsék a tanulókat az adott környezetben zajló életre, amelyben éppen tartózkodnak. Arra is megtanítja a diákokat, hogyan viselkedjenek ipari, környezeti vagy természeti katasztrófa, közlekedési balesetek, természeti csapások esetén. Segíti a tanulókat abban, hogyan kell megoldani az idegen hatalom vagy a terrorizmus által okozott helyzeteteket.

Az alapiskolák alsó tagozatán a honvédelmi nevelés keretein belül didaktikus játékokat szerveznek. A felső tagozaton ezek célzatos gyakorlatok (a múltban honvédelmi gyakorlatként voltak ismertek), amelyeket általában ősszel és tavasszal rendeznek meg. A középiskolákban gyakorlatokon és élet-és egészségvédelmi tanfolyamon vesznek részt a tanulók.

Megosztás