Offshore-botrány - Lemondott a spanyol ipari miniszter
"A politika olyan tevékenység, amelyben minden pillanatban példát kell mutatni (...). Ha nem így történik, vállalni kell a felelősséget" - fogalmazott közleményében Soria, aki a miniszteri poszt mellett lemondott parlamenti mandátumáról, a konzervatív Néppárt (PP) kanári-szigeteki elnökségéről, és bejelentette, hogy visszavonul a politikai élettől.
José Manuel Soria neve először a Mossack Fonseca panamai ügyvédi irodából kiszivárgott iratokban bukkant fel mint a Bahamákon bejegyzett UK Lines nevű cég igazgatója. Több ellenzéki párt a miniszter azonnali lemondását követelte az ügy kirobbanását követően
A politikus tagadta, hogy érdekelt lett volna ebben a vállalatban, és kész volt megjelenni a spanyol parlamentben, hogy válaszoljon a képviselők kérdéseire. Azt is mondta: leginkább ő érdekelt abban, hogy az ügy tisztázódjon, ezért már felvette a kapcsolatot az illetékes spanyol és panamai hatóságokkal. Ezután derült ki, hogy a politikus és testvére, Luis Alberto Soria igazgatói voltak egy, a Jersey-szigeten bejegyzett offshore-cégnek is. Az El Mundo című napilap csütörtöki cikke szerint a Mechanical Trading Limited nevű társaság 80 százalékban tulajdonosa volt az Oceanic Lines nevű vállalatnak, amely a Soria család zöldség-gyümölcs exporttal foglalkozó Kanári-szigeteki cége. Ennek elnöke a miniszter volt még politikai karrierje előtt.
José Manuel Soria 1995-től 2003-ig volt polgármestere Las Palmasnak, a Kanári-szigetek székhelyének. A Mechanical Trading Limited viszont csak 2002-ben szűnt meg - jegyezte meg a napilap cikkében, ahogy azt is, hogy az elmúlt napokban a miniszter egy szót sem ejtett erről a vállalatról.
Az 58 éves José Manuel Soria 2003 és 2007 között a Kanári-szigetek elnöke volt, 2011 decembere óta töltötte be az ipari, energiaügyi és turizmusért felelős miniszteri posztot Mariano Rajoy kabinetjében, amely a négy hónappal ezelőtti parlamenti választások óta ügyvezető kormányként tevékenykedik.
A Kreml szóvivője elnézést kért a Süddeutche Zeitungtól
Elnézést kért a Süddeutsche Zeitung című német laptól pénteken Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője, amiért Vlagyimir Putyin orosz elnök az egy nappal korábbi televíziós fórumán tévesen nevezte meg a lap tulajdonosát.
Putyin elnök csütörtökön arról beszélt, hogy az offshore-botrányt kirobbantó "panamai iratokat" elsőként ismertető Süddeutsche Zeitung a Goldman Sachs amerikai bank tulajdonát lépező médiaholding része. Ezzel támasztotta alá érvelését, amely szerint a botrány "megrendelői" az Egyesült Államokban keresendők.
A német lap vezérigazgatója, Stefan Hilscher közölte, hogy az újság semmilyen kapcsolatban sem áll a Goldman Sachsszal, és hogy a Süddeutsche Zeitung a Süddeutscher Verlag kiadó 100 százalékos tulajdonában álló leányvállalat. A kiadó részvényeinek 81,25 százaléka a Südwestdeutsche Medien Holding, 18,75 százaléka pedig magánszemélyek tulajdonában van.
Peszkov elismerte, hogy a hibáért ő, valamint az elnököt a televíziós műsorhoz háttéranyagokkal ellátó stáb a felelős. A szóvivő szerint nem ellenőrizték kellőképpen a lap tulajdonosi hátteréről szóló információt.