Obama nem zárja ki, hogy terrortámadás volt San Bernardinóban
Barack Obama nem zárta ki annak a lehetőségét, hogy a San Bernardino-i fegyveres támadás terrorcselekmény volt, de hozzáfűzte, hogy ezt a hatóságok még nem tudják biztosan.
"Lehetséges, hogy (ez a cselekmény) terrorista természetű volt. De mi ezt nem tudjuk (biztosan). Az is lehet, hogy munkahelyi konfliktussal állhat összefüggésben" - mondta az amerikai elnök. Jelezte, hogy a szövetségi nyomozóiroda (FBI) az igazságügyi szervekkel karöltve a végére fog járni az ügynek.
A gépfegyveres, terepruhát viselő támadók - szemtanúk és rendőrségi feltételezés szerint hárman - szerdán a dél-kaliforniai San Bernardinóban egy fogyatékos embereket gondozó szociális intézmény konferenciatermén ütöttek rajta, ahol legkevesebb 14 embert megöltek, további 17-et pedig megsebesítettek. A rendőrök üldözés után tűzharcban végeztek a támadás két gyanúsítottjával, egy férfival és egy nővel. A hatóságok szerint feltehetően házasok vagy jegyesek voltak.
Az elnök elmondta: ezzel kapcsolatban csak annyit lehet tudni, hogy mindketten fel voltak fegyverkezve, s hogy vélhetően további fegyverekhez is hozzáférésük volt saját lakhelyükön. Az viszont rejtély, hogy miért gyűjtöttek fegyvereket - tette hozzá.
Obama aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy az Egyesült Államokban egyre gyakoribbak a sok embert érintő lövöldözések. Felhívta a figyelmet a társadalom felelősségére is, amennyiben - mint fogalmazott - nem szabadna csupán a "szakmai" szervekre (a biztonsági és hírszerző szolgálatokra, illetve a rendőrségre) hagyni az effajta jelenségek elleni küzdelmet. Az egész társadalomnak el kellene gondolkodnia azon - mondta -, miként lehetne megnehezíteni a gonosztettekre készülők dolgát. Ehelyett ma a társadalomban az a szemlélet alakult ki, hogy semmit sem lehet tenni a fegyveres erőszak megfékezése érdekében - mondta Obama, aki ismételten panaszolta, hogy az amerikaiak túlságosan könnyen jutnak lőfegyverekhez.
A San Bernardino-i fegyveres támadás áldozatai iránti kegyeletből a Fehér Házon lengő amerikai zászlót hétfőig félárbocra eresztik.
Amerikai média: hűségesküt tett az IÁ-nak a San Bernadrino-i női támadó
Hűségesküt tett az Iszlám Állam (IÁ) terrorszervezet vezetőjének a kaliforniai San Bernardinóban végrehajtott mészárlás női elkövetője - közölte pénteken szövetségi hivatalos forrásokra hivatkozva az amerikai média.
A mások mellett a CNN hírtelevízió és a The New York Times napilap által idézett nyomozók szerint Tashfeen Malik a Facebookon álnéven posztolta az Abu Bakr al-Bagdadinak tett hűségesküjét.
A 27 éves Malik és férje, a 28 éves Syed Rizwan Farook a vád szerint szerdán 14 embert megölt, 21-et megsebesített a San Bernardino megyei egészségügyi dolgozók munkahelyi bankettjén, majd életét vesztette a rendőrökkel vívott tűzharcban.
Ez volt a legtöbb áldozatot követelő lövöldözés az Egyesült Államokban az elmúlt három évben. Szakértők szerint a támadást az IÁ ihlette, arra nincs bizonyíték, hogy közvetlenül köze lenne hozzá.
A pakisztáni Malik Szaúd-Arábiában élt, mielőtt férjhez ment a szintén pakisztáni szülőktől, de az Egyesült Államokban született, amerikai állampolgárságú Farookhoz.
A pár terepjárójában több mint 1600 lőszert, a lakásukon pedig tovább több mint háromezer lőszert, tizenkét csőbombát és több száz olyan eszközt és alkatrészt találtak, amelyek robbanószerkezetek gyors házi összeszereléséhez szükségesek. Emellett a merénylet helyszíneként szolgáló épületben találtak három már összeszerelt, távirányítással működésbe hozható robbanószerkezetet is, amelyek szerencsére nem léptek működésbe.
A CNN szerint Farook gyakran keveredett vitába munkatársaival a vallásról és a terrorizmusról. Családjának ügyvédjei szerint kollégái nem egyszer űztek gúnyt a gyanúsított szakállából.
Ismerősei szerint Farook azt követően radikalizálódott, hogy 2013-ben zarándoklatot tett Mekkában és közeli kapcsolatba került Malikkal.