Obama miatt bezárhatnak az amerikai egyházi intézmények
Az Obama-kormány biztosítási törvénye miatt, amely a tervek szerint augusztus elsején lép életbe, és minden munkaadót arra kötelez, hogy járuljon hozzá alkalmazottai egészségügyi biztosításához, amely kötelezően magában foglalja a sterilizáció, a fogamzásgátlás és az abortuszhatású tabletták elérhetőségét is, már széleskörű a tiltakozás az Egyesült Államokban - írja a Magyar Kurír katolikus napilap.
Francis George chicagói bíboros New World Columnban közölt cikkében kifejti: az egyházi intézmények végső soron két lehetőség közül választhatnak. Feladják vallási identitásukat, vagy bezárnak. Részletesebben: vagy szekularizálják magukat és elvágják az egyházi szálakat, így például megszüntetik a helyi püspök felügyeletét az egyházi tulajdonú kórházakban, vagy felvállalják, hogy minden évben óriási mértékű büntetést fizetnek, amiért nem járulnak hozzá a morálisan elfogadhatatlan szolgálatatásokat is magában foglaló alkalmazotti biztosításhoz, ami gazdaságilag ellehetetleníti őket; esetleg az egyház átadja őket egy nem katolikus szervezet vagy a kormány fenntartásába, vagy bezárja őket. Minden eshetőség azzal jár, hogy marginalizálja az egyházat.
A katolikus egyház 625 nonprofit kórházat tart fenn az Egyesült Államokban, minden nyolcadik amerikai katolikus intézményben kezelteti magát. Ez a legnagyobb nonprofit szektor az amerikai egészségügyben. Egyetemből, főiskolából 230-at tart fenn az egyház, ezekben 65 ezer professzor dolgozik, és akkor még nem beszéltünk a középiskolákról, általános iskolákról, óvodákról - sorolja a Magyar Kurír.
Sokan érvelnek azzal a vitában, hogy a katolikusok többsége is használ valamilyen fogamzásgátlót, ezért az egyházat kötelezni kell a biztosításba belefoglalt fogamzásgátláshoz való hozzájáruláshoz. A bíboros azonban ezzel szemben rámutat: nem az erkölcsi törvénynek kell alkalmazkodnia az emberi viselkedéshez, hanem az emberi viselkedésnek az erkölcsi törvényhez. Attól még, hogy a hallgatók többsége csal a vizsgán, az nem lesz etikus viselkedés.
Sokan arra is rámutattak, hogy a hívek közül sokan nem értenek egyet az egyház vonatkozó tanításával. Igen ám, válaszolja erre a bíboros, de mindig is voltak olyanok, akiknek a személyes hite nem vágott egybe a katolikus egyház hitével. Ettől azonban még tény marad, hogy a püspökök az apostolok utódai, és ők azok, akik hitelesen képviselik az egyház tanítását, akik kormányozzák az egyházat. Akik követik a tanításukat, azok katolikusok. Akik nem követik, ezt nyugodtan megtehetik, de ne nevezzék magukat és szervezeteiket katolikusnak – idézi a bíborost a CNA.