2013. december 22., 10:51

Obama figyelmeztette Dél-Szudánt

WASHINGTON. Barack Obama amerikai elnök figyelmeztette Dél-Szudánt, hogy az Egyesült Államok és más országok segítségét kockáztatja, ha folytatódnak az országban az erőszakcselekmények, illetve a hadsereg és a lázadók közötti harcok.

A konfliktus csak békésen és párbeszéd útján oldható meg - tette hozzá az amerikai elnök. Dél-Szudán vezetőinek kötelessége gondoskodni az országban tartózkodó amerikai állampolgárok védelméről - mondta, utalva arra, hogy lázadók eltaláltak három amerikai katonai repülőgépet aznap, amelyek Bor városba tartottak, hogy kimenekítsék az ott tartózkodó amerikai civileket. A gépek ott nem tudtak leszállni, ezért az ugandai fővárosban landoltak. A támadásban megsebesült négy amerikai katona. Õket egy Nairobi kórházba szállították tovább. Mindegyikük állapota stabil.

A dél-szudáni erőszakcselekmények múlt vasárnap törtek ki az elnöki gárda dinka és nuer etnikumhoz tartozói tagjai között a fővárosban, Jubában. Az összecsapások átterjedtek más országrészekre is, és eddig több száz halálos áldozatuk van. Pénteken a leghevesebb harcok Bor városban folytak a hadsereg és a dezertált egységek között.

Szombaton találat érte az ENSZ egyik helikopterét is a Jonglei szövetségi államban lévő Youaiban, de a rajta tartózkodók közül senkinek nem esett bántódása - közölte a világszervezet.

Salva Kiir dél-szudáni elnök szombaton találkozott több szomszédos ország külügyminiszterével. Ezután közölte Twitter-profilján, hogy kész tárgyalni bármely lázadócsoporttal. Barnaba Marial Benjamin dél-szudáni külügyminiszter pedig azt mondta: arra kérték a közvetítőket, hogy tárgyaljanak Kiir ellenlábasával, Riek Machar volt alelnökkel, aki nuer etnikumhoz tartozik, ellentétben Kiirrel, aki a dinkához. A közvetítők egyelőre nem tudtak még telefonon sem beszélni Macharral.

Michael Makuei dél-szudáni tájékoztatási miniszter a Reutersnak nyilatkozva elmondta, hogy John Koang, aki a hadsereg egyik hadosztályparancsnoka, egységével együtt dezertált, és Macharhoz állt. Utóbbi pedig kinevezte őt az egyik szövetségi állam kormányzójának. A jubai egyetem egyik professzora ehhez hozzátette, hogy egy hadosztály 10-13 ezer katonából áll, és Koang egységének elvesztése nagy veszteség.

A dél-szudáni erőszakos cselekmények azonnali beszüntetését követelte vasárnap Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár, aki szerint a fiatal állam jövőjét veszélyeztetik az összecsapások. "Követelem, hogy a politikai, katonai vezetők és a fegyveres csoportok szüntessék be az ellenségeskedést, vessenek véget a civilek elleni erőszaknak" - mondta sajtóértekezletén a Fülöp-szigeteken tartózkodó főtitkár.

Felszólította Salva Kiir dél-szudáni elnököt és riválisát, Riek Machar egykori alelnököt, hogy találjanak politikai megoldást a válságra. Tegyenek meg mindent tőlük telhetőt, hogy híveik megértsék ezt az üzenetet.

Ban Ki Mun kiemelte, hogy ha folytatódik az erőszak, legyen az etnikai vagy más alapú, az egyrészt teljesen elfogadhatatlan, másrészt nagy veszélyt jelent a fiatal állam jövőjére nézve. Az államban a politikai feszültség azóta nőtt meg, hogy idén júliusban menesztették Riek Machar alelnököt, aki bejelentette, hogy indulni kíván az elnökválasztáson. A hatóságok a héten azt állították, hogy december 15-ről 16-ra virradóra puccskísérlet történt, amelyet Machar hívei hajtottak végre. Az egykori alelnök ezt tagadta.

Az ENSZ helyi képviselőinek beszámolói szerint emberek tízezrei menekülnek el a harcok elől és keresnek menedéket a világszervezet táboraiban. Helyi megfigyelők szerint etnikai alapú a konfliktus, amely a dinka és a nuer népcsoport között robbant ki. Salva Kiir államfő a dinka népcsoport tagja, míg Riek Machar a nueré.

Megosztás