Nyílik-e magyar osztály a rimaszombati gimnáziumban?

A Kereskedelmi Akadémia magyar tagozatán emiatt 5 évvel ezelőtt kimaradt egy évfolyam, azóta viszont évről évre egyre több a jelentkező. Idén a felvételinek már tétje is volt. "A következő tanévre a magyar osztályba 30 diák nyert felvételt, ami nagyon jó eredmény. Nemcsak a Rimaszombati, de a Nagyrőcei járásból, Tornaljáról, Nagykürtösről is lesznek tanulóink" – mondta az igazgatónő, Blanka Tomèová.
A nyílt napok és a különböző iskolát népszerűsítő rendezvények mellett a legjobb reklámot az iskola volt diákjai biztosítják. A képzés, amelyben részesülnek, felkészíti őket a XXI. századi munkapiac elvárásaira.
Kisantal Mária igazgatóhelyettes a legfontosabbnak a diákok szempontjából a gazdasági gondolkodást tartja, ezen kívül nyelveket tanulnak és számítógépes ismereteket. Választható tantárgyak keretén belül szaktantárgyak közül választhatnak a diákok, így például marketing, management, idegenforgalom és gépírás is szerepel ezen tantárgyak között.
Tudásukat már az iskolás évek alatt is tesztelhetik. Részt vesznek a Határtalanul programban. Az iskola csapatának üzleti terve az idei egri versenyen 10 közül az első helyen végzett. A 30 jövendőbeli elsős most a magyar tagozat helyzetét stabilizálja.
Más helyzetben van az állami gimnázium.
Az Ivan Krasko Gimnázium vezetősége bízik abban, hogy két év kihagyás után most náluk is nyílik magyar osztály, ők a diákhiány miatt se tavaly se tavalyelőtt nem tudtak osztályt nyitni. "Sajnos a jelentkezők száma 10, vagy annál kevesebb volt, így a minimális osztálylétszámról szóló rendelet nem engedte, hogy osztályt nyissunk. Most azonban más a helyzet. A fenntartó kivételt tehet, akár 9 fővel is nyithat osztályt" – magyarázta az igazgató, Ján Èeman.
A gimnáziumba 15-en jelentkeztek. Tehát az iskola magyar tagozatának jövője a fenntartón, Besztercebánya megyén múlik. Az állami gimnáziumban annak ellenére, hogy kevés a magyar diák a magyar osztályokban magyar nyelven folyik az oktatás. Sőt a negyedikesek magyar nyelvű szemináriumokra is járhatnak.
Kovács Andrea nevelési tanácsadó elmondta, úgynevezett alternatív tanterv szerint tanítanak, tehát negyedik osztályban szemináriumokat választhatnak a diákok, és az oktatásnak ez a része 2-4, illetve 6 órában folyik. Vagyis negyedikben már csak azt tanulják, amire az egyetemen szükségük lesz. Azt viszont kiemelt óraszámban. Ezt a rendszert már évekkel ezelőtt bevezették, és bevált.
Az hogy a gimnáziumnak sikerül-e még diákokat toboroznia, vagy 15 fővel osztályt nyitni, a jövő kérdése. Egy biztos, a magyar tagozatnak talán ez az utolsó esélye a megmaradásra. Rimaszombatban gimnáziumi oktatás magyar nyelven még a Tompa Mihály Református Gimnáziumban folyik.
