2011. július 15., 12:01

Népszerű a lengyeligazolvány

VARSÓ. Eddig 71 ezren folyamodtak lengyeligazolványért a Lengyelországtól keletre fekvő országok lengyel kisebbségének tagjai közül, a legtöbben Ukrajnában és Fehéroroszországban, a legkevesebben Oroszországban és a közép-ázsiai volt szovjet köztársaságokban.

Ezeket az adatokat Stanislaw Cygnarowski, a lengyel külügyminisztérium határon túl élő lengyelekkel foglalkozó főosztálya vezetőjének helyettese közölte a szejm illetékes bizottsága csütörtöki ülésén - jelentette a PAP lengyel hírügynökség. Emlékeztetett, hogy 2010 májusáig 32 ezer igénylést nyújtottak be.

A lengyeligazolványt 2008 áprilisa óta igényelhetik a Szovjetunió felbomlása után létrejött vagy újjáalakult, a lengyel határoktól keletre fekvő 15 ország lengyel nemzetiségű állampolgárai. Olyan országokról van szó, amelyek nem ismerik el a kettős állampolgárságot. Az okmány egyebek között ingyenes vízumot biztosít, lehetővé teszi a tanulmányokat lengyel közép- és felsőoktatási intézményekben, ösztöndíjak elnyerését, valamint munkavállalást és gazdasági vállalkozás indítását Lengyelországban.

A legtöbb kérvényt - mintegy 35 ezret - az ukrajnai lengyel konzulátusokon nyújtották be az igénylők. Második helyen áll Fehéroroszország csaknem 27 ezer folyamodvánnyal.

Artur Kozlowski, a szenátus hivatala határon túli lengyelekkel foglalkozó irodájának vezetője közölte, hogy a legtöbb gond a lengyeligazolványok kiadásával Fehéroroszországban tapasztalható. Az ottani hatóságok kezdettől fogva ellenezték a vonatkozó lengyel törvényt, úgy értékelték, hogy az beavatkozást jelent országuk belügyeibe. Ezért sok ottani lengyel fél attól, hogy lengyeligazolványt igényeljen.

A lengyeligazolvány Litvániában is bírálatokat váltott ki a hatóságok részéről (ott eddig mintegy 4 ezer igénylést nyújtottak be), bár a lengyel-litván kapcsolatokban nem ez jelenti a fő problémát.

Lengyelország keleti határain túl történelmi okok miatt több százezer lengyel él, akik egyes régiókban többséget alkotnak.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.