Nemzeti ünnepünk előestéjén Komáromban: Mert a haza te magad vagy

A komáromi magyar óvodák, alap- és középiskolák növendékeinek, valamint a Selye János Egyetem hallgatóinak immár hagyományos műsora jelképes főhajtás az 1848-as márciusi ifjak előtt. Minden évben más-más oktatási intézmények 20-20 perces összeállítással járulnak hozzá az ünnepség sikeréhez. Idén a Selye János Egyetem, a Marianum Egyházi Iskolaközpont, a Munka Utcai Alapiskola és a Víz Utcai Tulipán Óvoda, valamint Borsó Ákos Radnóti-díjas versmondó szerzett kellemes perceket a több száz nézőnek.
Legyen követendő példa a komáromi várvédők mindenkori helytállása!
A rendezvény elején Langschadl István, az „Öregdiákok Baráti Körének” elnöke nyújtott rövid áttekintést a 170 évvel ezelőtt történtekről, közben jó példaként állítva a jelenlegi fiatalok elé a tettre kész márciusi ifjakat.
Stubendek László, Komárom polgármestere és a Csemadok Komáromi Városi Szervezetének elnöke köszöntötte az együtt ünnepelő komáromiakat, beszédében a magyar forradalom és szabadságharc komáromi eseményeit idézte fel. Elmondta: Komáromot elkerülte az 1848-as március szele, a városban inkább csak ősszel vált érezhetővé a forradalmi hangulat, amikor Majthényi István őrnagy a magyar alkotmányra esküdtette meg katonáit. A helyi események közül kiemelte az első komáromi, azaz komárom-szőnyi ütközetet, amelyet 1849. április 26-án vívtak meg a Görgei, Klapka és Damjanich vezette honvédcsapatok a dicsőséges tavaszi hadjárat részeként, s győzelmet arattak az osztrák seregek ellen. Továbbá Klapka György várvédő honvédtábornok világosi fegyverletétel utáni tettét: hozzávetőleg 30 ezer katonának és helyi polgárnak szerzett menlevelt, ezzel megmentve az életüket.
„A komáromi várvédő hősök mindenkori helytállása és tisztességes magatartása legyen követendő példa utódaik számára! Éljen Komárom!” – zárta mondanivalóját a polgármester, miközben a Klapka-indulót kezdte dúdolni.
Mert a haza nem eladó, ezüst pénzre sem váltható…
Ezt követően Martinovics János egyetemista Tompa Mihály 1848 című versét mondta el. Utána pedig Borsó Ákos műsorvezető bemutatta a Selye János Egyetem színpadon felsorakozó 70 tagú Női Karát, amelyet Orsovics Yvette tanszékvezető karnagy vezényel. A ruháikon Komárom piros-sárga-zöld színű szalagjait viselő kórustagok a tavalyi és a tavaly előtti Kodály Napokon is remekeltek, aranykoszorús minősítést és különdíjat is szereztek. Ez alkalommal többek között Kodály Zoltán és Gárdonyi Zoltán műveit, valamint Kossuth-nótákat és magyar népdalokat adtak elő. Végül a Tartsd meg hazánkat Istenünk! című Gárdonyi-dallal vettek búcsút a hálásan tapsoló közönségtől.
Komárom 2. legnagyobb magyar óvodája a Víz utcai Tulipán Óvoda, amely a kicsikben a magyarságtudatot és lokálpatriotizmust elmélyítő Hírös Komárom című összeállításával csalt könnyeket a nézők szemébe. Megható volt látni-hallani, ahogy a kicsik lelkesen hangoztatták: „Mert a haza nem eladó./ Ezüst pénzre sem váltható./ Mert a haza lelked része,/ Határait belédvéste Ezer éve,/ Ezer éve a hit…”.
Emelkedj magasba, kis haza, Te, az elnyomatás iszonya...!
A Tulipán-ovisokat a Marianum Egyházi Iskolaközpont óvodásainak és alapiskolásainak ugyancsak nívós zenés-verses összeállítása követte, majd az intézmény gimnazistái a korabeli eseményeket idéző naplórészleteket olvastak fel. „Emeld föl fejedet büszke nép,/ Viselted a világ szégyenét/ Emelkedj magasba, kis haza/ Te, az elnyomatás iszonya...” – hangzott a marianumosok által tolmácsolt üzenet.
Az oktatási intézmények közül utolsóként a Munka Utcai Alapiskola Pogácsakedvelők elnevezésű színjátszó csoportja rendhagyó módon nem 1848-as összeállítással rukkolt elő, hanem a Laboda Róbert pedagógus-költő-rendező által írt Volt egyszer egy répaföld című abszurd színpadi játékot mutatta be.
Portálunk tavaly szeptemberben számolt be arról, hogy a csapat rangos szlovák szakmai elismerésben részesült a hazai szlovák műkedvelő színjátszó csoportok legjelentősebb országos fesztiválján, a turócszentmártoni (Martin) Scénická žatván, s azóta már további fesztiválokon is sikert aratott. A 2017-es Duna Menti Tavaszon pedig a gyémántsávos minősítésen kívül a gyermekzsüri díját is megkapta. Nos, tegnap este produkciójuk láttán tapasztalhattuk, hogy a véletlenül talált aranytallér hogyan mérgezheti meg az emberi viszonyokat...
A komáromiak idén először emlékezhettek a Petőfi-szobornál is
A jubileumi előestén tartott ünnepség végén Váci Mihály Méltó hatalmat című versét Borsó Ákos Radnóti-díjas versmondó szavalta el, majd a jelenlevők közösen elénekelték a Himnuszt. Knirs Imre, az Egy Jobb Komáromért Polgári Társulás elnöke hívó szavára többen átvonultak Petőfi Sándor tavaly ősszel felavatott mellszobrához, ahol az EJK PT első embere a márciusi ifjak tetteiről szólva megjegyezte: ma is akadnak olyan fiatalok, akik első szóra hajlandók egy-egy jó ügy mellé állni. Példaként említette Balla Dávidot és Borsó Ákost, akik azonnal vállalták, hogy a Petői-szobornál tartandó koszorúzásnál és mécsesgyújtásnál elmondják a lánglelkű költő Világosságot és Nemzeti dal című versét. Végül ismét felhangzott a Himnusz.
A komáromi ünnepségsorozat március 15-én 16.30 órakor Jókai Mór, 17 órakor pedig Klapka György szobránál folytatódik, ahol dr. Popély Gyula felvidéki történész professzor, illetve Oláh Kálmán dél-komáromi tanár szónokol majd. A további helyi megemlékezésekről is beszámolunk olvasóinknak.
