2013. december 21., 13:49

Németh Zsolt: Szomorú és örvendetes Malina Hedvig magyar állampolgársága

BUDAPEST. A külügyi államtitkár a Rákóczi Szövetség csütörtöki rendezvényén jelentette be, hogy Malina Hedvig magyar állampolgár lett. Németh Zsolt szerint ez szomorú, mert Szlovákia elüldözte őt, de örvendetes, mert Magyarország befogadta.
Az egyetemista korában magyarsága miatt megvert és azóta is meghurcolt, megalázó elmegyógyászati vizsgálatokra berendelt Malina Hedvig lemondott szlovák állampolgárságáról, felvette a magyar állampolgárságot. Csütörtökön tette le a honosítási esküt, és az ünnepek után családjával Győrbe költözik. Nem az igazságszolgáltatás, hanem a zaklatás elől menekül - hangsúlyozta.

Malina Hedvig december 19-én tette le az állampolgársági esküt, s családjával Győrbe költözik. Amikor a közelmúltban elolvasta a Jana Teleki újságíró 15 éve tartó vesszőfutásáról, hatósági zaklatásáról szóló cikket, úgy érezte, ha Szlovákiában marad, rá ugyanaz vár, mert - ahogyan a pozsonyi Új Szónak adott interjújában megfogalmazta - Szlovákiában nincs sem törvényesség, sem emberség, csak a hatalom korlátlan arroganciája. Az utolsó csepp a pohárban pedig az volt, hogy legutóbb a pszichiátriai kivizsgálásra szóló idézést rendőrökkel kézbesíttette ki a vizsgálatot végző ügyésznő, s ez Malina Hedvig gyermekeit nagyon felzaklatta.

Egyelőre nem lehet tudni, hogy a szlovák hatóságok hogyan reagálnak távozására. Robert Kaliòák belügyminiszter, aki akkor is a belügyi tárca élén állt, amikor Nyitrán megverték és kirabolták a diáklányt, mert magyarul telefonált, azt mondta, nem foglalkozik Malina Hedvig döntésével, az ügy őt nem érinti. Pedig nagyon is érinti, hiszen cselekvő részese volt annak a folyamatnak, amelyet két héttel a támadás után éppen a belügyminiszter és a kormányfő jelenlétében megtartott sajtóértekezleten közölt a rendőrség – nevezetesen, hogy nem történt semmiféle támadás, Malina Hedvig hazudott. 2007-ben egy feljelentés nyomán hamis tanúzásért, a hatóságok félrevezetéséért indítottak eljárást a főügyészségen Hedvig ellen, s ez az eljárás a mai napig tart, az sem vet neki véget, hogy a fiatalasszony Magyarországra költözik. Ahogyan az sem vetett véget a vizsgálatnak, hogy időközben a jobboldali szlovák kormány bocsánatot kért tőle, elismerte, hogy az eljárás során sérülhettek emberi jogai. Ezután azonban újabb zaklatási hullám kezdődött, az ügyészség rendelkezése nyomán évekkel a támadás után elmeorvosok vizsgálják meg, hogy Malina Hedvig akkor beszámítható volt-e.

Németh Zsolt külügyi államtitkár a Rákóczi Szövetség csütörtöki rendezvényén jelentette be, hogy Malina Hedvig magyar állampolgár lett. Németh Zsolt szomorúnak, ugyanakkor örvendetesnek nevezte a Hedvig döntését. Szomorú, mert Szlovákia elüldözte őt, de örvendetes, mert Magyarország befogadta. A külügyi államtitkár bízik benne, hogy eljön az idő, amikor igazságot fognak szolgáltatni, s az asszony igazát a szlovák politika is el fogja ismerni. Akkor lesz majd Szlovákiában demokrácia, akkor lesznek biztosítva az emberi jogok, s akkor teremthetők meg egy hosszú távon fenntartható magyar-szlovák barátság alapjai, ha erre sor kerül, fogalmazta meg Németh Zsolt.

Bárdos Gyula, a Magyar Közösség Pártja szlovákiai elnökjelöltje sajnálatát fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy hét év sem volt elegendő Malina Hedvig ügyének lezárására olyképpen, hogy bocsánatot kérnek tőle, s a vádat megszüntetik vele szemben. Bárdos Gyula tragédiának nevezte, hogy a fiatalasszonyt kihasználják, s a politikai adok-kapok a szenvedő alanya lett. Ez Robert Fico igazi arca, mondta az MKP elnökjelöltje. Malina Hedvig ügye is tanúsítja, hogy nincs politikai akarat a kisebbségi kérdések megoldására. A szlovákiai magyarok bevitték, besegítették Szlovákiát az Európai Unióba, az integrációt követően sem sikerül azonban előrelépni a kisebbségi ügyek kérdésében, állapította meg Bárdos Gyula. Hozzátette: Malina Hedvig esete a legékesebb példája annak, hogy mosolydiplomácia folyik, de a jelenlegi szlovák vezetésből hiányzik a politikai akarat a kisebbségi problémák megoldására.
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.