Nem terveznek gátátvágást a Duna mentén
A vízügyi főigazgató szerint az oldaltárolás lehetetlen a Duna völgyében, és azzal amúgy is csak minimálisan csökkenne a vízszint.
Hozzátette: fizikai lehetetlenség oldaltározni a Duna völgyében, és az egyébként is csak nagyon csekély, 1-2 centiméteres vízszintcsökkenést eredményezne.
Az M1 Ma reggel című műsorában beszélt arról is, hogy egyelőre toleránsak a katasztrófaturistákkal, de ha a jelenlétük olyan szintet ér el, ami már a védekezést és a mentést akadályozza, akkor a rendőrség segítségét kérik.
A szakember megerősítette, hogy kilenc kritikus szakasz van a folyón. Az első ilyen helyszín a Mosoni-Duna bal partjánál van, ahol egy régi töltés javítási munkálatait az érkező árhullám miatt már nem tudták befejezni. Mint mondta: előző este ott történt az úgynevezett suvadás, megcsúszott az odahordott föld. Azóta tömörítették megtámasztották a gátat. A másik a komáromi védvonal, ahol a vízügyi szolgálat szakemberei és a honvédség erői éjjel-nappal dolgoznak, hogy a megfelelő kiépítési magasságot el tudják érni.
A vízügyi főigazgató arra is kitért, hogy Nagybajcsnál 900 centiméter körüli szinten fog tetőzni a Duna, és onnantól a korábban jelzetthez képest 10 centiméterrel magasabban fog érkezni az árhullám. Budapestnél a tetőzés szintjét 885 plusz, mínusz 20 centiméterben határozták meg. A védművek a legnagyobb várható magassághoz vannak kiépítve - jelentette ki. Nagybajcsnál szombat reggel, Budapestnél hétfő reggel környékén várják a tetőzést - mondta Molnár Béla.