Nem futja lakásra a szlovákiai fiataloknak
A hazai ifik átlagosan 31 éves korukban repülnek ki a családi fészekből. A fiatalok önállósulását jelző átlagéletkor az Európai Unió (EU) tagállamaiban bő 26 év . A V4-es tagállamokban, azaz Csehországban, Lengyelországban és Magyarországon élő fiatalok 27-29 évesen, tehát a szlovákiai kortársaiknál korábban költöznek el otthonról. A szlovákiai fiatal nők átlagban 29,7, míg a férfiak 32 évesen szánják rá magukat erre a lépésre – írja a zoznam.sk internetes portál.
Az Eurostat felmérése szerint leghamarabb, azaz 19,9-21,9 évesen a svéd, dán és finn fiatalok válnak meg anyjuk szoknyájától, míg a lista végén, Szlovákia után Horvátország kullog, ahol az ifjak 32,7 évesen intenek búcsút a biztonságot nyújtó szülői háznak.
A szlovákiai ifik azért is csak későn önállósulnak, mert a “mama-hotel” elhagyásához, illetve lakásbérléshez vagy -vásárláshoz stabil jövedelem kellene, amivel sokan nem rendelkeznek. A jelenlegi ingatlanárak a fiatalok béréhez viszonyítva túl magasak. “Az átlagkeresettel rendelkező fiatal csupán 0,6 négyzetméternyi lakás vásárlását engedheti meg magának“ – mondta el Eva Sadovská, a Postabank pénzügyi elemzője.
Azt, hogy a fiatalok függetlenedését az ingatlanárak is nehezítik, az is mutatja, hogy tavaly például Pozsonyban átlagban havonta több mint 730 eurót fizettek egy bérlakásért, a legolcsóbb egyszobás albérletek árai 200 és 300 euró között voltak, egy kétszobás, 50-60 négyzetméteres új építésű lakótelepi lakás vételára pedig meghaladta a 100 ezer eurót. Tavaly a hivatalos átlagbér országosan 800 euró körül, Pozsonyban pedig 1100 euró körül mozgott, ám a pályakezdők esetében rendszerint meg sem közelítette ezeket az értékeket.
Ha a saját megtakarítás vagy a szülői anyagi támogatás nem bizonyul elegendőnek a lakásvásárláshoz, akkor a fiatalok jelzáloghitelt vagy másféle kölcsönt próbálnak felvenni, amit majd évtizedeken át lesznek kénytelenek visszafizetni a pénzintézeteknek. „A banki hiteltámogatásokról azonban megfeledkezhetnek mindazok a fiatalok, akiknek a végzettségük ellenére nincs munkájuk“ -- figyelmeztet Sadovská.
Szlovákiában ez idő tájt 170 ezer munkanélkülit tartanak nyilván, a 34 éven aluli munkanélküliek aránya már 42 százalék.