Napirenden a határon túliak választójoga
Szász Jenő, az erdélyi Magyar Polgári Párt elnökeként azt javasolta, hogy az országgyűlési képviselők száma - a nemzetiségi listán és külhoni egyéni választókerületben megválasztott képviselők nélkül - 199 legyen. A névjegyzékben nemzetiségi választópolgárként szereplő választók a nemzetiségi listán, a magyarországi lakóhellyel nem rendelkező választók pedig egy külhoni egyéni választókerületben választhatnának képviselőket. A nemzetiségi listán, illetve a külhoni egyéni választókerületben kiosztott mandátumok számra a jelöltekre leadott szavazatok számától függene.
Mindez megegyezik azzal, amit hétfőn Kövér László házelnök javasolt annak érdekében, hogy a határon túli magyaroknak is két szavazatuk legyen az eredetileg tervezett egy helyett. A bizottsági módosító javaslat ugyanakkor nem tartalmazza Kövér László indítványának azon pontjait, amelyek szerint a külhoni egyéni választókerületben olyan független jelöltek indulhatnának, akik legalább 1500 magyarországi lakóhellyel nem rendelkező választópolgár ajánlását megszerzik. Szintén nem része a bizottsági indítványnak az a házelnök által javasolt szabály, hogy mandátumhoz az juthat, aki legalább annyi szavazatot gyűjt, mint a legkevesebb szavazatszámmal magyarországi egyéni képviselői helyet szerző jelölt.
Potápi Árpád, a testület fideszes elnöke azt mondta, hogy Romániában van példa a külhoni választókerületre, ott ugyanakkor nincs listás szavazás. Hozzátette: a kormány álláspontja, hogy a határon túli magyarok listára szavazhassanak.
Szili Katalin (független), a bizottság alelnöke szerint olyan szisztémát kell kialakítani, ami nem teszi a belpolitikától függővé a külhoni magyarok képviseletét. A politikus felvállalhatónak nevezte a külhoni választókörzetre vonatkozó javaslatot.
Kalmár Ference (KDNP) azt vetette fel, hogy ha körzetek jönnek létre, akkor ott magyarországi pártok jelöltjei, vagy ottani jelöltek indulhatnának. Mert adott esetben a széthúzó kampányt exportálnák - jegyezte meg.
Szabó Vilmos (MSZP) egyetértett azzal, hogy a külhoni szervezetek javaslatait beterjesszék, és ez érdemi vita nélkül történjen.
Szávay István (Jobbik) arról beszélt, hogy Orbán Viktor és Kövér László között koncepcionális vita van a kérdésben, és ez tükröződött a Magyar Állandó Értekezleten (Máért) is. Azt mondta, így szkeptikus az eljárással szemben.
Szintén bizottsági módosító javaslatként kerülhet az Országgyűlés elé a Horvátországi Magyar Demokratikus Közösség indítványa, amely a külhoni magyarok választási névjegyzéket hagyná el.