Monográfia és film is készült az Ardói barlang szépségeiről.
Az Ardói barlang a Szlovák Karszt természetvédelmi terület része. Cseppkő díszeivel és a ritkaságszámba menő denevér fajokkal egyedinek mondható. A barlang 1490 méter hosszú és több szintre osztható.
A barlangban biológiai, geológiai és régészeti kutatásokat is folytattak, amely egyenlőre a turisták előtt nincs megnyitva. Az Ardói barlangot a Domica-Baradla barlang tükörképének is mondják a geológusok. Egy európai uniós pályázatnak köszönhetően hamarosan bemutatják a Domica-Baradla monográfiáját, melyből természetesen az Ardói barlang sem hiányozhat majd.
"Ez a Domica-Baradla ez hatalmas barlangrendszer, több, mint 25 km hosszú és eddig nem volt egy átfogó monográfia. Kiadtak Magyarországon is, Szlovákiában is résztanulmányokat, sőt köteteket is, de együtt az egész barlangrendszer monográfiája nem készült el még. Úgyhogy mi kaptunk az alkalmon és eldöntöttük, megcsináljuk ezt a monográfiát. Igen nagy munka, és ezzel kapcsolatban természetesen felmerül az Ardói barlangnak a kérdése is, hiszen az egyik oldalról megvan a Domica-Baradla a másik oldalról pedig az Ardói barlang. A Domica-Baradla barlangrendszert a Jósva forrás vezeti, csapolja le, az Ardói barlangot pedig tulajdonképpen a Sajó, meg a Sajó melletti források" - mondta Gaál Lajos, a Szlovákiai Barlangok Igazgatósága barlangkezelési és oktatási osztályának vezetője.
Gál Lajos geológus, valamint a Gombaszögi Barlang igazgatójának, Ambrúž Jánosnak az előadását a barlang érdekességeiről a helyi kultúrházban hallgattá meg a község és a környező telepűlések lakosai. Ezután levetítették a Az ember és a barlang c. filmet, amely az Ardói barlang szépségeit, érdekességeit mutatja be.
(Az Ardói barlangtúráról a Felvidéki Híradóban is láthatnak majd összeállítást.)