Módosítja tudatunkat az internet
Szó sincs arról, hogy esetlegesen romlana az emberi emlékezés, egyszerűen csupán átalakul - állapították meg amerikai kutatók a Science magazinban megjelent cikkükben. Kísérleteikben kimutatták, hogy azok az emberek, akik tudták, hogy a később felidézendő tények megtalálhatók a számítógépük memóriájában vagy az interneten, elsősorban nem a tárolt információk memorizálására, hanem inkább az elérhetőségre, vagyis arra koncentráltak, hogy hol találhatják meg ezeket.
A kutatók szerint az internet valamiféle "ügyintéző" (tranzaktív) memóriaként működik: az emberek helyett és számukra emlékezik. A tranzaktív memória tehát mindig külső memóriaforrások létét tételezi fel, mert más emberekben vagy mesterséges tárhelyeken van az információ legnagyobb része.
Daniel Wagner, a Harvard egyetem munkatársa javasolta egyébként elsőként a tranzaktív memória fogalmának használatát a hosszú ideje együtt élő párok kapcsolatának vizsgálata alapján. Akkori tanulmányában lényegében ugyanezt támasztotta alá: az ilyen párok pontosan úgy támaszkodnak "memóriabankként" egymásra, ahogy a felhasználók az interneten elérhető óriási információmennyiségre.
A mostani kutatás legbeszédesebb vizsgálata különben az volt, amikor egy sor információt közöltek a vizsgálati alanyokkal. Egy részük úgy tudta, hogy megőrzik az adatokat a számítógépen abban a mappában, ahová ők berakták, amíg a csoport másik fele arról értesült, hogy törlik azokat. Amikor a későbbiekben a kutatók az információk felől érdeklődtek, azok, akik úgy tudták, elérhetetlenné váltak a kívánt tartalmak, sokkal jobban teljesítettek az emlékezésben, mint azok, akik a számítógép memóriájában bíztak. Utóbbiak viszont igen jól emlékeztek arra, hogy melyik mappába rakták bele az adatokat.
A Science magazin megállapításai ugyan érdekesek, de a legkevésbé sem újszerűek: hasonló gondolatokat már az antikvitás legnagyobb és legtöbbet hivatkozott filozófusánál, az athéni Platón műveiben is találni. Õ az írásról gondolkodott hasonlóképpen: véleménye szerint azzal, hogy az ember lejegyezheti a fontos információkat, feleslegessé válik ezek alapos, esetleg szó szerinti ismerete, ugyanis már az is elegendő, ha arra emlékszik, hogy nagyjából mit írt, és hova. Az emberek tehát az írással nem szorulnak többé arra, hogy minden fontos dolgot a fejükben tartsanak, így jelentősen romlik a memória minősége.
A Science magazinban ismertetett gondolatok és a platóni íráskritika közötti párhuzamot azt jelzi, hogy a századok múlásával az emberiség természete nem sokat változott. Ahogy Platón idejében az írás, úgy napjainkban az internet és a számítógép alakíthatja át jelentősen - s teheti könnyebbé - az emberek mindennapjait.