Milyen lesz a Mars-utazás?
A csapat 365 napja egy helyen tartózkodik, ám elméletben a Marson jártak, és onnan térnek haza. Diego Urbina, az egyik európai asztronauta helyzetüket úgy festette le, hogy egy éve egy ablaktalan fémdobozban élnek. A hatfős legénység – három orosz, két európai és egy kínai „asztronauta” – 2010. június 3-án vonult be az elszigetelt modulokba, és kezdte meg virtuális utazását a Vörös Bolygóra.
Az intézmény, amennyire csak lehetséges hűen imitálja a bolygóközi repülés minden aspektusát. Az „űrhajó” négy lezárt, egymással összekapcsolt hengerből áll, melyek teljes térfogata 550 köbméter. Az „űrhajósok” saját kabinokkal rendelkeznek, úgy élnek, dolgoznak, mint a Nemzetközi Ûrállomás asztronautái.
Az első, izgalmas hónapok után, az élet rutinszerűvé vált a"fémdobozban", és a legénység a január végi marsi érkezést várta. Három kirándulást hajtottak végre szkafanderekben egy hatalmas teremben, melyet úgy fejlesztettek ki, hogy a marsi felszínt ábrázolja. A „marsi séták” során mintákat gyűjtöttek, kísérleteket állítottak fel, és egy marsjárót is vezettek. A Vörös Bolygó meghódítása után, a trió „visszarepült” az interplanetáris űrhajóra, és a legénység ismét összeállt, hogy március 2-án megkezdje hosszú útját hazafelé. November ötödikén „érkeznek” meg, amikor az elszigetelt kísérlet fedélzeti nyílása kinyílik.
A jövőbeli felderítő repülések legnagyobb problémája nem szükségszerűen a technológia, hanem az emberek, illetve a legénységi tagok közötti interakciók. A Mars500 kísérlet legfőképpen erre összpontosít. Urbina leírta, a legénység több tucat kísérletet végez folyamatosan. „Az adatok segíthetik Európa néhány legjobb kutatóját kiértékelni, a jövő űrutazói min mehetnek keresztül.”
A szimuláció kezdésekor az érdeklődők részéről felmerült a kérdés, miért nincsen hölgy tagja a legénységnek. A kísérletet végrehajtó orosz intézet erre azt a választ adta, hogy bár a jelentkezők között hölgyek is voltak, a válogatás során a követelmények teljesítésében a férfiak mutatkoztak a legjobbnak. Ugyanakkor olyan véleményt is hallani lehet, amely szerint a munka jelenlegi fázisában a kísérlet végrehajtói nem akarják, hogy esetleg szexuális alapú, illetve ahhoz kapcsolódó érzelmi indíttatású feszültség jelenjen meg a kísérlet során - noha ez nem hivatalos vélemény.
Néhány külföldi szakértő hangot is adott neheztelésének, miszerint a kísérlet amellett, hogy diszkriminatív, nem eléggé reális. Az eltérő nemű űrhajósok között fellépő interakció természetes része az emberi viselkedésnek - ennek mellőzése pedig csökkenti a kísérlet eredményét, használhatóságát. Továbbá a csak férfiakból álló közösségekben speciális pszichológiai problémák is kialakulhatnak, mint azt egyes katonai csapatok, börtönök, valamint fiúiskolák tapasztalatai mutatják.