Merkel: London feltehetőleg tartja magát Brexit-tárgyalási tervéhez
Hozzátette, hogy a maga részéről azt szeretné, ha gyorsan elkezdődnének ezek a tárgyalások, ő felkészült rájuk.
Az érvényes terv szerint a Brexit-tárgyalásoknak június 19-én kell megkezdődniük.
A német kancellár ismét elmondta, hogy Nagy-Britannia Európa része marad azután is, hogy kilép az EU-ból, és azt szeretné, ha egyúttal jó partnere is maradna az uniónak.
A Perzsa-öböl menti válsággal kapcsolatban azt mondta: aggasztja a katari helyzet, amelyre szerinte a térségbeli országoknak - Iránnal és Törökországgal együtt - megoldást kell találniuk, és csakis ezek az országok találhatnak megoldást.
Az Öböl menti országok és Donald Trump amerikai elnök is a terrorizmus támogatásával vádolják Katart. Több arab ország megszakította vele a diplomáciai kapcsolatait. Recep Tayyip Erdogan török elnök viszont kijelentette pénteken, hogy Ankara továbbra is támogatja Katart, mert nem látja bizonyítottnak, hogy Doha támogatná a terrorizmust.
Merkel kétnapos látogatásra érkezett Mexikóba, és az elnök, Enrique Pena Nieto társaságában nyilatkozott a sajtónak. Elmondta, hogy tárgyalásukon szóba hozott kettőt a latin-amerikai ország legkényesebb problémái közül: az újságírók meggyilkolását és az emberek tömeges elrablását. Örömmel értesült azokról a lépésekről, amelyeket Mexikó tervez az újságírók védelmére. Az idén már hat újságírót gyilkoltak meg az országban.
Mind Merkel, mind Pena Nieto optimistán nyilatkozott az Észak-amerikai Szabadkereskedelmi Megállapodás (NAFTA) újratárgyalásáról, amit Donald Trump amerikai elnök követel.
Trump együttműködést ígér Maynek az elkövetkező években
Donald Trump amerikai elnök pénteken gratulált választási győzelméhez és együttműködést ígért Theresa May brit miniszterelnöknek az elkövetkező években. Az amerikai elnöki hivatal, a Fehér Ház bejelentése szerint Trump telefonon beszélt az Egyesült Királyság régi-új kormányfőjével.
A közlemény szerint az amerikai elnök hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság "különleges viszonyban" áll egymással.
Az amerikai State Department (külügyminisztérium) közleményben fejezte ki jókívánságait, leszögezve: Washington "tiszteletben tartja a brit szavazók döntését", és számít a további együttműködésre Theresa Mayjel. A külügyminisztérium szintén kiemelte a két ország közötti megkülönböztetett viszonyt, leszögezve, hogy ez továbbra is az amerikai kül- és biztonságpolitika alapja. A kommüniké utal arra is, hogy Theresa May az Egyesült Államok "rendíthetetlenül hűséges" szövetségese.
A külföldi vezetők közül Theresa May volt az első, aki Donald Trump elnöki beiktatása után a Fehér Ház vendége volt.