Merkel: erősíteni kell a titkosszolgálati együttműködést
Angela Merkel a pártja, a konzervatív CDU elnökségének értekezlete után tartott sajtótájékoztatón elmondta, hogy a párizsi vérengzés után az eddiginél is szorosabban össze kell hangolni a hírszerző szolgálatok munkáját, és az Európai Unióban tovább kell építeni a nemzetbiztonsági szempontból jelentőséggel bíró személyes adatok államok és hatóságok közti cseréjének rendszerét.
Hozzátette, hogy "napirenden marad" a légiutas-adatok szélesebb körű ellenőrzésének ügye is.
Thomas de Maiziere belügyminiszter a Der Spiegel című hírmagazinnak elmondta, hogy a berlini vezetés szerint az úgynevezett PNR-rendszer ügyét kell előmozdítani. Ennek lényege, hogy a légitársaságoknak kötelező átadniuk a célállomás szerinti nemzeti hatóságoknak mindazokat az adatokat, amelyeket az EU-ba közlekedő járatokra jegyet foglaló utasok megadnak. Az Európai Bizottság még 2011-ben készített irányelv-tervezetet a Passenger Name Record angol kifejezés (magyarul utasnévlista) után elnevezett rendszer felállításáról, de az Európai Parlament tavaly adatvédelmi aggályokra hivatkozva elvetette a javaslatot.
A párizsi mészárlás azonban megmutatta, hogy szükség van az utasadatok ellenőrzésére - mondta Thomas de Maiziere. Ugyanakkor nem szükséges újabb német jogszabályokat alkotni a terrortámadás miatt, hiszen az utóbbi hónapokban az Iszlám Állam (IÁ) terrorszervezet előretörése nyomán már több lépésben szigorították az előírásokat - mondta a német belügyminiszter.
Így a napokban kerül a kormány elé az a javaslat, miszerint a hatóságok az útlevél mellett a személyi igazolványt is bevonhatják az erőszakos cselekményekre elszánt iszlamistaként számon tartott személyektől, hogy semmiképpen ne utazhassanak a Közel-Keletre harcolni az IÁ vagy más iszlamista szervezetek oldalán.
A CDU elnöksége a hamburgi ülésen külön határozatban fejezte ki a párt szolidaritását Franciaországgal. A dokumentumban hangsúlyozták, hogy "a terror ellen az a legerősebb fegyver, ha az európai értékközösség tagjai összetartanak". Nem szabad megengedni, hogy "erőszakos iszlamisták gyűlöletet szítsanak és megosszák a társadalmat" - tették hozzá, rámutatva, hogy nem lehet egyenlőségjelet tenni az iszlamista terrorizmus és a muzulmán vallás közé.
A terrortámadások áldozatainak emlékére rendezendő vasárnapi párizsi felvonuláson a német kormányból Angela Merkel mellett Frank-Walter Steinmeier külügyminiszter és Sigmar Gabriel alkancellár, gazdasági miniszter, a szociáldemokrata párt (SPD) elnöke is részt vesz. Kedden Berlinben tartanak megemlékezést a Németországi Muzulmánok Központi Tanácsa (ZMD) felhívására, amelyet több parlamenti párt, köztük a CDU és az SPD is támogat.
A lengyel titkosszolgálat hat, a radikális iszlám irányzathoz tartozó lengyelt azonosított
A lengyel titkosszolgálat 6 lengyel származású személyt azonosított, akik potenciális terrorista veszélyt jelentenek, mivel nyugati emigrációjuk során áttértek a muzulmán vallásra, és ezt követően radikális csoportokhoz csatlakoztak - adta hírül a TVN24 varsói hírtelevízió szombaton.
Erről a hírtelevízió szerint a lengyel katonai elhárítás és a belbiztonsági szolgálat főnökei számoltak be a parlament belbiztonsági bizottságának zárt ülésén.
Az azonosított személyek közül öt Norvégiában, illetve az Egyesült Királyságban csatlakozott fundamentalista iszlám csoportokhoz, és jelenleg Irakban és Szíriában harcolnak az Iszlám Állam oldalán. Egy hatodik, muzulmán hitre áttért ember visszatért Lengyelországba, a szervezetet azonban, mellyel az illető rokonszenvezik, a lengyel titkosszolgálat nem sorolja a terrorszervezetek közé.
A belbiztonsági bizottság elnöke, Marek Biernacki úgy nyilatkozott a TVN24-nek, hogy a kontinensen jelenleg éppen a terrorszervezetekhez csatlakozó európaiak jelentik a legnagyobb terrorveszélyt.
Ewa Kopacz lengyel kormányfő pénteken azt hangsúlyozta, hogy a párizsi vérengzés után Lengyelországban semmiképpen nincs fokozott terrorizmusveszély. Ugyanakkor bevallotta: a lengyel titkosszolgálat emeltszintű készültségben dolgozik.
Brit sajtó: hamarosan elrendelhetik a legmagasabb terrorkészültséget Nagy-Britanniában
Vasárnapi brit sajtóértesülések szerint a brit hatóságok hamarosan elrendelhetik a legmagasabb szintű terrorkészültséget, mivel attól tartanak, hogy dzsihadista csoportok Nagy-Britanniában is a párizsi vérengzéshez hasonló terrorcselekményre készülnek.
A The Sunday Times című tekintélyes vasárnapi konzervatív brit lap név nélkül idézett kormányzati forrása, aki betekintést nyert a legfrissebb hírszerzési helyzetértékelésekbe, elmondta: a Nagy-Britanniát fenyegető terrorveszély most a legsúlyosabb a skóciai Glasgow repülőtere és a londoni belváros ellen 2007-ben megkísérelt, összehangolt, de végül kudarcba fulladt terrortámadás óta.
A skót nagyváros nemzetközi repülőterének utascsarnokába 2007 nyarán két merénylőjelölt egy gázpalackokkal teli terepjáróval próbált behajtani, ám fennakadtak a bejáratnál, és a jármű nem robbant fel. Ezzel egy időben London legzsúfoltabb pontján, a West End színházi negyedének közepén, két helyszínen robbanószerkezetet rejtő autókat hagyott hátra egy másik csoport. Az autókban annak idején teljesen véletlenül, az utolsó pillanatban fedezték fel a mobiltelefonos gyújtószerkezettel ellátott pokolgépeket.
A brit kormány tavaly nyáron - elsősorban az Iszlám Állam nevű terrorcsoport jelentette veszélyre hivatkozva - a második legmagasabb fokozatra emelte a terrorkészültségi szintet. Azóta a "súlyos" kockázatra figyelmeztető riasztási szint van érvényben. Ennek hivatalos meghatározása szerint "nagyon valószínű", hogy Nagy-Britanniát terrortámadás éri.
Az ötfokozatú brit készültségi listán ennél már csak egy magasabb riasztási szint van, a "kritikus", amelyet akkor rendelnek el, ha a brit kormány küszöbönálló nagyszabású merénylet terveiről kap konkrét értesülést.
A The Sunday Timesnak nyilatkozó forrás szerint a brit elhárító szolgálatok úgy ítélik meg, hogy Nagy-Britannia nincs messze ettől a riasztási szinttől. "Jelenleg a súlyos fenyegetettséget jelző készültség felső szélén járunk, és nagyon hamar átválthatunk a kritikus riasztási fokozatra" - fogalmazott a vasárnapi brit lap által idézett kormányzati illetékes.
A brit biztonsági szolgálatok szerint Nagy-Britanniában akár 150 olyan szélsőséges iszlamista is lehet, aki végre tudna hajtani a párizsi vérengzéshez hasonló fegyveres támadásokat - írta a The Sunday Times.
A lap kormányzati forrásai szerint a brit belső elhárítás (MI5) az Iszlám Állam "harmincnál több" volt fegyveresét figyeli, akikről feltételezik, hogy súlyos veszélyt jelentenek. Most azonban 120 további olyan szélsőséges ügyét is felülvizsgálják, akiket eddig nem ellenőriztek közelebbről, de gyanítják róluk, hogy kiképzést kaptak a párizsi támadáshoz hasonló merénylet végrehajtására - áll a The Sunday Times beszámolójában.
A lap forrásai szerint a szakszolgálatok különösen a brit közlekedési hálózatot tartják sebezhetőnek. A cikk szerint az elhárítás máris több merénylettervet meghiúsított azzal, hogy a brit közlekedési infrastruktúra érzékeny pontjain dolgozó iszlamista sejteket azonosított. Ezek a hatósági gyanú szerint bennfentes információkat szolgáltattak ki merényleteket tervező dzsihadista társaiknak.
A The Sunday Times értesülései szerint a párizsi merénylet után fegyveres rendőri egységeket telepítettek a jelentősebb londoni francia intézményekhez, valamint a Londont franciaországi és belgiumi célállomásokkal összekötő Eurostar szuperexpresszek szerelvényeire is, a nagy-britanniai zsidó intézmények környékén pedig megerősítették a rendőri járőrszolgálatot.