Merkel: az EU-nak át kell gondolnia kapcsolatait Törökországgal

A törvényhozási ciklus utolsó ülésén elmondott beszédében kiemelte: az októberi EU-csúcson napirendre kell venni azt a kérdést, hogy az EU felfüggessze vagy végleg leállítsa Törökország csatlakozási tárgyalásait. Az ügyben egységesen kell dönteni, mert a megosztottság erősítené Recep Tayyip Erdogan török államfőt.
A Koreai-félszigeten kialakult válságról elmondta, hogy békés, diplomáciai megoldásra és az EU határozott fellépésére van szükség. "Európa hangja fontos a világban" - emelte ki Angela Merkel. Hozzátette, hogy a válságról külügyminiszteri szintű egyeztetést tartanak a hét végén a Köln melletti Gymnichben.
A migrációs válság kezelésében kulcsfontosságú az együttműködés fejlesztése az afrikai országokkal, ezt szolgálja a novemberi EU-Afrika csúcstalálkozó.
Az utóbbi négy évről szólva hangsúlyozta, hogy az általa vezetett CDU/CSU jobbközép pártszövetség és a szociáldemokraták (SPD) nagykoalíciója elért egy sor fontos eredményt. Az államháztartás több évtized év után ismét egyensúlyba került, és négy éve folyamatosan többlettel zár, a kutatás-fejlesztésre fordított kiadások elérték a hazai össztermék (GDP) 3 százalékát, a foglalkoztatottság történelmi csúcsra nőtt, a minimálbér bevezetése révén milliók helyzete javult és emelkednek a reálbérek.
Azonban Németország "nem ülhet a babérjain", mert a technológiai fejlődés és a digitalizáció miatt korszakváltás következik. Németországnak az eddiginél nagyobb erőfeszítéseket kell tennie, hogy lépést tartson a digitális átalakulással, a gazdaságban és az állami szférában egyaránt - mondta Angela Merkel, aláhúzva, hogy "a világ nem alszik".
Hitler-maradványnak nevezte egy török lap Merkelt és Schulzot
Adolf Hitler maradványainak nevezte az Aksam kormányközeli török napilap keddi száma Angela Merkel német kancellárt és kihívóját, a szociáldemokrata Martin Schulzot.
Az Aksam szerkesztői a vonatkozó cikk címéhez horogkeresztet illesztettek, Merkelt pedig úgy ábrázolták, hogy a német vezető fekete betűkkel írt neve Hitler-bajuszt képezett a politikus orra alatt. A kancellár fényképe mellett szerepel két kisebb fotó Jean-Claude Junckerről, az Európai Bizottság elnökéről és Schulzról. Az írás felsorolja a Merkel és Schulz vasárnap esti televíziós vitájára adott hétfői török reagálásokat.
A jelenlegi német politikát és Hitlert párhuzamba állító cikkek már korábban is többször jelentek meg a török sajtóban, amikor a két ország viszonyában időre időre feszültség keletkezett. Recep Tayyip Erdogan török elnök márciusban pedig maga állította azt, hogy Merkel náci praktikákat alkalmaz, amiért nem engedte, hogy török miniszterek kampányoljanak Németországban.