Merkel: az EU a britek távozása után is erős marad

A kancellár a brit uniós tagság megszüntetéséről (Brexit) szóló szombati uniós csúcson képviselendő német álláspontot ismertető beszédében három célt tűzött ki. Először is gondoskodni kell a Nagy-Britanniában élő mintegy 100 német állampolgár és a közösségből távozó országban élő összes többi uniós állampolgár érdekeinek védelméről - mondta.
A második cél az EU-t fenyegető veszélyek, károk elhárítása. Ezért meg kell teremteni a jogbiztonságot a kiválás következményeivel kapcsolatban, így tisztázni kell a többi között, hogy az EU-ban megmaradó 27 tagállam vállalkozásai miként működhetnek a brit piacon, és hogyan folytathatják az együttműködést az EU-ban működő tudományos intézmények brit partnereikkel.
Az EU-nak továbbá együttműködésre kell törekednie az EU-n kívüli Nagy-Britanniával minden olyan ügyben, amelyben érdeke fűződik a szoros kapcsolathoz. Ilyen terület például a védelempolitika és a terrorizmus elleni küzdelem.
A harmadik cél a Nagy-Britannia nélküli EU megerősítése. Az európai integráció "egyedülálló sikertörténet", amelyet a Brexit után megmaradó 27 tagállamnak együtt "tovább kell írnia" - mondta Angela Merkel.
A huszonhetek a Brexitről döntő tavalyi népszavazás óta jól teljesítettek, mindenki tartotta magát ahhoz a megállapodáshoz, hogy csak együtt és csak a brit távozási szándék hivatalos bejelentése után lehet tárgyalni Londonnal, és "nagy egyetértésben" alakították ki a tárgyalási stratégiát, így a szombati brüsszeli csúcs "az egység erőteljes demonstrációja" lesz - emelte ki a német kancellár.
A huszonhetek fair és konstruktív tárgyalásra törekednek, és ugyanezt várják a brit féltől - tette hozzá. A tagállamok szombaton a főbb irányvonalakat rögzítik, majd a következő lépésként, valószínűleg május végén ennél jóval szélesebb körű felhatalmazást adnak az Európai Bizottságnak a tárgyalásokra, amelyek lényegi, "politikai" része a júniusra kiírt brit alsóházi választás után kezdődhet el - ismertette Angela Merkel.
Hangsúlyozta, hogy a tárgyalások menetrendjén nem lehet változtatni. Elsőként a kiválás feltételeiről, részleteiről kell dönteni, majd a második szakaszban ki kell alakítani az EU és Nagy-Britannia új viszonyrendszerét.
A tárgyalási folyamat legelején tisztázni kell a pénzügyi kérdéseket - húzta alá Angela Merkel. Azt is rögzíteni kell, hogy egy "harmadik ország", azaz nem uniós tagállam nem rendelkezhet a tagállamokat megillető, vagy még annál is kedvezőbb helyzetet eredményező jogokkal. Ez ugyan "magától értetődő, de úgy tűnik, Nagy-Britanniában egyesek nincsenek tisztában vele, és illúziókat kergetnek" - jegyezte meg a német kancellár.
