Merényletek Párizsban - Abaaoud nincs a letartóztatottak között

Nyolc embert vettek őrizetbe a rendőrök a hét órás rajtaütés során, hét férfit és egy nőt. Az ügyész azt is elmondta, hogy "minden jel arra utal", hogy a csoport újabb merényletre készült.
A The Washington Post nem sokkal korábban hírszerzési forrásokra hivatkozva - további részletek közlése nélkül - azt jelentette, hogy Abaaoud halott.
Minden rendőr fegyvert kap
Francois Hollande francia államfő szerdán arra kérte a franciákat, hogy ne engedjenek a "befelé fordulás, a félelem, a túlzások kísértésének" a 129 áldozatot követelő múlt heti párizsi merényleteket követően. Azt is jelezte, hogy minden rendőrt és csendőrt felfegyvereznek.
A szerda hajnalban feltételezett terroristák ellen a Párizstól északra található Saint-Denis elővárosban elindított rendőrségi művelet "megerősítette, hogy háborúban állunk, a terrorizmus elleni háborúban, amely maga döntött arról, hogy háborút indít ellenünk" - fogalmazott az államfő a francia önkormányzati vezetők kongresszusán elmondott beszédében Párizsban.
"Az Iszlám Állam (dzsihadista szervezet) a terror által, saját gyilkosságai által szeretné a gyanúsítgatás, a megbélyegzés, a megosztás mérgét csepegtetni" - hívta fel a figyelmet a francia elnök. "Ne engedjünk a befelé fordulás kísértéseinek, ne engedjünk a félelemnek sem, a túlzásoknak" - tette hozzá.
Az államfő jelezte, hogy az országos rendőrség és a csendőrség alkalmazottain kívül az önkormányzati alkalmazásban álló rendőröket is fel fogják szerelni fegyverrel. A 3900 önkormányzati rendőrnek jelenleg nincs fegyvere.
A terrorizmust dicsőítő csoportokat és helyeket fel fogják oszlatni a rendkívüli állapot keretében, mégpedig azzal a törvényjavaslattal, amelyet a szerda reggeli kormányülésen vitattak meg - jelezte a köztársasági elnök.
"Ha egyes emberek a terrorizmus dicsőítését folytatják bizonyos helyeken, egyesületekben vagy csoportokban, a ma reggel bemutatott törvényjavaslattal ezek feloszlathatók. Azonnal fel fogjuk őket oszlatni" - hangsúlyozta Francois Hollande.
A merényleteket követően "a társadalmi kohézió a legjobb válasz és a nemzeti egység annak a kifejezése. Hajthatatlannak kell lennünk a gyűlölet minden formájával szemben. Semmilyen idegengyűlölő, antiszemita, muzulmánellenes tettet nem tűrünk meg" - mondta a francia elnök.
Francia belügyminisztérium: újabb 118 házkutatás és 25 előállítás
A francia hatóságok a párizsi merényleteket követően kihirdetett rendkívüli állapot keretében 118 helyen tartottak házkutatást szerdára virradó éjjel, 25 embert őrizetbe vettek, 34 fegyvert lefoglaltak - közölte a francia belügyminisztérium.
Az elmúlt három éjjel 414 helyen volt házkutatás, 60 embert vettek őrizetbe és 75 fegyvert foglaltak le. Száztizennyolc embert házi őrizetbe helyeztek, ők este 8 és reggel 6 óra között nem hagyhatják el a lakóhelyüket, és naponta háromszor-négyszer meg kell jelenniük a kijelölt rendőrőrsön.
Ezek a házkutatások nem állnak közvetlen kapcsolatban azzal a nyomozással, amely a 129 áldozattal és több mint 350 sebesülttel járó merénysorozat miatt indult, hanem elsősorban megelőző jellegűek további támadások megakadályozására.
A kormány február végéig tervezi meghosszabbítani a rendkívüli állapotot
A francia kormány szerdán megvitatta a múlt heti párizsi merényleteket követően kihirdetett rendkívüli állapot szigorításáról és három hónapos meghosszabbításáról szóló törvényjavaslatot.
A tervezet, amelyről csütörtökön szavaz a nemzetgyűlés, pénteken pedig a szenátus, november 26-tól február végéig hosszabbítaná meg a rendkívüli állapotot.
A jelenlegi jogszabály értelmében házi őrizetben tartható minden olyan személy, akinek tevékenysége megzavarhatja a közrendet. Péntek óta 118 embernek tiltotta meg a belügyminisztérium a lakhelye elhagyását.
A kormány a lakhelyelhagyási tilalmat kiterjesztené minden olyan személyre, akivel kapcsolatban "komoly ok van azt gondolni, hogy a viselkedése veszélyt jelent". Ezzel az új megfogalmazással az olyan embereket is házi őrizetben lehetne tartani, akik "viselkedésük vagy ismeretségi körük, mondandójuk vagy terveik alapján gyanúsak".
A házi őrizetben lévő embereknek az új jogszabály alapján megtiltható lenne, hogy kapcsolatba lépjenek olyan személyekkel, akikkel szemben felmerül a gyanú, hogy a közrendet megzavaró cselekményt készítenek elő.
A javaslat alapján fel lehetne oszlatni olyan egyesületeket és csoportokat, amelyek olyan cselekményekben vesznek részt, amelyek súlyosan sértik a közrendet, vagy ilyen cselekményekre buzdítanak, illetve olyan csoportokat is meg lehetne szüntetni, amelyekben házi őrizetben lévő emberek vannak.
A rendkívüli állapot keretében az elmúlt három éjjel 414 helyen volt házkutatás, 60 embert vettek őrizetbe és 75 fegyvert foglaltak le. Száztizennyolc embert házi őrizetbe helyeztek, ők este 8 és reggel 6 óra között nem hagyhatják el a lakóhelyüket, és naponta háromszor-négyszer meg kell jelenniük a kijelölt rendőrőrsön.
A törvényjavaslat szerint képviselőknél, ügyvédeknél, bíróknál és újságíróknál nem rendelhető el házkutatás a rendkívüli állapot keretében, s az ügyészt minden házkutatásról értesíteni kell. A média és a sajtó korlátozását, illetve ellenőrzését sem tervezi a kormány.
Egy harmadik feltételezett merénylő is meghalt a saint-denis-i műveletben
A belügyminiszter korábban nem zárta ki, hogy egy harmadik terrorista is meghalt a rendőrök által indított ostrom kezdetén. Ezzel háromra emelkedett a hét órán át tartó rajtaütésben meghaltak száma, hét embert őrizetbe vettek.
Az akció célpontja a 129 áldozatot követelő párizsi merényletsorozat feltételezett főszervezője, a 28 éves - Marokkóban született, de belga állampolgárságú - Abdelhamid Abaaoud volt, aki Szíriában az Iszlám Állam dzsihadista szervezet egyik legfőbb szíriai "hóhérának" és európai toborzójának számít. A hírszerzési megfigyelések és telefonlehallgatások arra utaltak, hogy Abaaoud a lakásban lehet.
A halottak egyike nő, az i-Télé szerint Abaaoud unokatestvére, aki felrobbantotta magát. A nőt korábban többször is kihallgatták a rendőrök kábítószerrel kapcsolatos ügyben, illetve az unokatestvérével kapcsolatban. Õ maga nem járt Szíriában.
Német belügyminiszter: az IÁ további támadásokat hajthat végre Európában
Az Iszlám Állam dzsihadista szervezet Párizs után Európában máshol is elkövethet összehangolt, és jól képzett terroristák által kivitelezett merényleteket - figyelmeztetett szerdán a német belügyminiszter. Thomas de Maiziere Mainzban a szövetségi bűnügyi hivatal (BKA) nemzetközi terrorizmussal foglalkozó konferenciáján elmondott beszédében kiemelte, hogy a terrorfenyegetettség "Európában és Németországban is komoly, méghozzá nagyon komoly".
A célpontokat és a merényletek kivitelezését tekintve megállapítható, hogy az iszlamista terrorizmus átalakulóban van. Ezt jelzik a párizsi támadások is, amelyek magas fokú szervezettségről és az elkövetők alapos képzettségéről tanúskodnak - tette hozzá.
Az eddigi adatok alapján a párizsi merényletek "az IÁ első összehangolt európai támadássorozatának az eredményét vagy annak egy részét" jelentik - mondta a belügyminiszter.
A BKA elnöke, Holger Münch azt mondta, hogy a fenyegetettség ugyan jelentős, de hatóságoknak pillanatnyilag nincs tudomásuk tervezett németországi merényletről.
frissítve 20:05
